Piłsudski - Dmowski - architekci polskiej niepodległości

Zagadnienia państwowe, Unia Europejska, sprawy polsko-niemieckie, stosunki międzynarodowe.

Piłsudski - Dmowski - architekci polskiej niepodległości

Postprzez Hieronim Różycki » 10 Wrz 2011, 08:37

Czy Józef Piłsudski był architektem polskiej niepodległości? Czy nie jest to opinia na wyrost? Kto był tym Ojcem Założycielem Polski Niepodległej w 1918 roku. Obecnie kwestionuje się rolę Piłsudskiego, a jego zasługi maja być przereklamowane, powstałe w wyniku uprawiania swoistego "kultu Piłsudskiego". Romantyzm a pozytywizm. Czy tradycja romantyczna wygrała, jak twierdza jedni, czy była zgubna dla Polski, jak twierdzą inni. Jestem ciekaw opinii, dodam, że jestem zainteresowany dyskusją również z powodów zawodowych (doktorat).
Hieronim Różycki

Re: Piłsudski - Dmowski, architekci polskiej niepodległości

Postprzez Monik » 12 Wrz 2011, 21:36

Kilka myśli Józefa Piłsudskiego.

Znałem doskonale tę tradycję! Pobłażliwa pogarda bardzo a bardzo rozumnych i praktycznych ludzi wobec śmiesznie głupiutkich stworzeń rozmazanych marzeniem o samodzielnej pracy polskiej... Obok zaś taki rozumny, taki praktyczny geszefcik, taki, co niecałe trzy grosze dziennie zarabia, a osłonięty ogromnym, olbrzymim hasłem patriotycznej pracy organicznej, której przeszkadzają takie właśnie wariaty! Znałem to dobrze i wiedziałem z góry, do czego ta tradycja prowadzi – do najczarniejszych, do najsmrodliwszych sprzedaży i siebie, i polskich interesów, i polskiej samodzielności – każdemu, kto płaci... Tryumf „praktycznej, geszefciarskiej” myśli nad upartą głupotą naszych „romantyków” o „samodzielnych” głowach! (Józef Piłsudski)

Niegdyś spotykaliśmy w Polsce ludzi twierdzących, że służba Rosji jest równoznaczną ze służbą ojczyźnie (Józef Piłsudski)
Monik

Re: Piłsudski - Dmowski - architekci polskiej niepodległości

Postprzez kaktus_kolczasty » 03 Sty 2013, 23:59

Roma Dmowski był podobnie jak Piłsudski mężem stanu. Jest sporo na to dowodów.

Piłsudski do Dmowskiego w czasie paryskiej konferencji pokojowej:
Na podstawie dawnej znajomości tuszę że w tym wypadku i w tej ważnej chwili przynajmniej niektórzy ludzie jeśli już nie cała Polska, niestety, wznieść się muszą ponad interesa stronnictw, klik i grup, do takich zaś ludzi chciałbym zaliczyć i Pana.

Z kolei Roman Dmowski w listach do najbliższych przyjaciół*** twierdził, że rola Naczelnika Państwa w latach 1918-1919 była w gruncie rzeczy opatrznościowa. Na pytanie swoich przyjaciół, dlaczego endecja nie próbowała przejąć władzy w 1919 r. - odpowiadał :
Niezadowoleni z rządów Piłsudskiego (...) żądali od nas wzięcia władzy. Byli nawet tacy, co mówili i mówią: niech Dmowski przyjedzie i stworzy rząd silny. Otóż na pewno, gdybyśmy rząd stworzyli - przypuśćmy ze mną na czele - bylibyśmy Polskę porządnie zarżnęli.
1. Nie zapominajcie, ze żyjemy w czasach rewolucyjnych, które jeszcze krócej lub dłużej potrwają. My rewolucjonistami nie jesteśmy (...)
2. Jesteśmy znienawidzeni przez wszystkie żywioły rewolucyjne, które przeciw nam mocniej by się zmobilizowały i zacieklejszą prowadziłyby walkę niż przeciw rządom, istniejącym pod Piłsudskim.
3. Żydzi wszyscy murem przeciw nam by stanęli.
4. Niemcy przeciw naszym rządom, zwłaszcza gdyby mnie widzieli na czele, rozwinęliby sto razy silniejsza podziemną robotę przez swoich agentów niż to robią.
5. Dla bolszewików moskiewskich bylibyśmy potęga reakcyjna, którą za wszelka cenę trzeba obalić, nam by pewnie pokoju nie proponowali.
6. W krajach alianckich Twój przyjaciel (czyli: Dmowski – przyp. własny) jest znienawidzony przez bardzo wpływowe żywioły (...) wszystko by one robiły żeby moje rządy obalić i waliłyby, ma się rozumieć w Polskę (...) moglibyśmy np. ani grosza kredytu u aliantów nie dostać.
Słowem , mielibyśmy walkę na wszystkie strony. Czy my przy obecnym stanie organizacyjnym sił naszych moglibyśmy walkę taka wytrzymać. Przegralibyśmy ja z kretesem, a z nami Polska by przegrała.

***Andrzej Micewski „Roman Dmowski” Wydawnictwo „Verum” Warszawa 1971. r. List z roku 1920 do Z. Wasilewskiego i list do J. Zdanowskiego z roku 1922 są zamieszczone na stronie 280- 285
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty

Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:18

Re: Piłsudski - Dmowski - architekci polskiej niepodległości

Postprzez kaktus_kolczasty » 04 Sty 2013, 00:13

Stanisław Mackiewicz (Cat):

"Myśląc i Piłsudskim i Dmowskim, czasami, że instytucja ostracyzmu ma swoje uzasadnienie i że nieszczęściem dla ula pszczół jest, gdy zamiast jednej , ma dwie matki. Piłsudski był człowiekiem genjalnym i Dmowski był człowiekiem genjalnym.. Gdybyż można było rozsunąć ich w czasie! Współżycie tych ludzi w jednej epoce było elementem osłabiającym Polskę.. Historja, którą piszę, mogłaby się nazywać "Piłsudski I Dmowski". Dzieje mego pokolenia to walka tych dwóch ludzi. Gdybyż mogli iść razem!..."

"Wychowawca społeczeństwa polskiego, które zobaczyło niepodległą Polskę, nie była szkoła krakowska. Nie był nim także komendant Piłsudski. Przez cały czas istnienia niepodległej Polski Piłsudski decydował o polityce polskiej, nawet z trumny oddziaływał na wydarzenia polityczne. Dmowski społeczeństwo to wychowywał, kształtował jego poglądy."

Źródło: Salon24/WOJTEKKAWECKI
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty

Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:18

Powróć do Państwo

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość