Sytuacja gospodarcza Polski - fakty i mity

Zagadnienia państwowe, Unia Europejska, sprawy polsko-niemieckie, stosunki międzynarodowe.

Re: Sytuacja gospodarcza Polski - fakty i mity

Postprzez Krzysztof » 15 Paź 2011, 09:03

Prof. Krzysztof Rybiński:

W analizach ryzyka poszczególnych krajów ważnym czynnikiem jest zadłużenie wobec nierezydentów (zwanych potocznie zagranicą). Należy badać łączne zadłużenie sektora publicznego i prywatnego, ponieważ jak nauczyliśmy się na przykładzie USA, Irlandii i kilku innych krajów zadłużenie prywatne może szybko zostać przekształcone na publiczne, gdy trzeba ratować zadłużone po uszy banki.W zeszłym miesiącu pojawił się raport McKinsey Global Institute (...) poniżej jeden bardzo ciekawy wykres z tego raportu, który pokazuje, że w wartościach absolutnych Polska jest 10 najbardziej zadłużonym krajem świata!

Poprawną miarą zadłużenia zagranicznego jest tzw. międzynarodowa pozycja inwestycyjna, która pokazuje różnice między zagranicznymi aktywami i pasywami. Ta różnica jest największa w przypadku USA i wynosi ponad 3 biliony dolarów, ale Polska łapie się do pierwszej dziesiątki najbardziej zadłużonych krajów z wynikiem 308 miliardów dolarów. Obliczenia zostały wykonane przez McKinsey na podstawie danych MFW. Przyjęty przez RPP dokument po nazwą Miedzynarodowa Pozycja Inwestycyjna Polski w 2010 roku, mówi o zadłużeniu netto w wysokości 288 mld euro, co daje 65 procent PKB. W regionie większość krajów ma duże zadłużenie zagraniczne netto w relacji do PKB, największe Węgry w wysokości 110% PKB, Czesi mają tę relację na poziomie 55% PKB.

Źródło: blog prof. Krzysztofa Rybińskiego

Image
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 797
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Sytuacja gospodarcza Polski - fakty i mity

Postprzez Cybuś » 10 Lip 2012, 11:26

Statystyczny Polak, według danych OECD za rok 2011, pracuje 1940 godzin rocznie i wytwarza w ciągu godziny dobra i usługi wartości 24,7 dol. Oznacza to jeden z najdłuższych czasów pracy w UE i najniższą jej wydajność (Niemiec: 1473 godz., 53,6 dol.; Norweg 1455 godz., 75,2 dol.). Według metodologii Eurostatu Polak pracuje 40,7 godz. tygodniowo i wypracowuje w ciągu godziny 8,8 dol. (Niemiec 35,7 godz., 24,8 dol., Norweg 32,2 godz., 54,1 dol.) Według OECD wydajność pracy w Polsce jest więc trzy-, a według statystyk UE sześciokrotnie niższa niż w Skandynawii. Na wszelki wypadek zaznaczam, że wydajność pracy nie ma nic wspólnego z pracowitością, jak bywa to rozumiane przez laików. Jest to parametr ekonomiczny mierzący sprawność państwa i gospodarki – czyli, w naszym wypadku, bałagan, korupcję i nieudolność zarządzania.

W światowym rankingu konkurencyjności, ogłoszonym na tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym Davos, polskie drogi uplasowano na miejscu 125., a koleje na 75. na 132 porównywane kraje świata. „Infrastrukturę lotniczą” oceniono jako 103., a porty morskie – 99.

Źródło: R. Ziemkiewicz, Żadnych haseł, tylko fakty
Cybuś
 

Re: Sytuacja gospodarcza Polski - fakty i mity

Postprzez Krzysztof » 10 Lip 2012, 11:35

Szefowie największych firm w Polsce zarabiają prawie 10 razy tyle, ile pracownicy średniego szczebla. Różnice w poziomie wynagrodzeń są u nas mniej więcej takie same jak na Ukrainie, w Rumunii, Turcji, Indiach, Egipcie czy Panamie.

Do takich wniosków doszli autorzy raportu Hay Group, którzy zebrali dane z kilku tysięcy firm z 56 krajów. Wynika z nich, że należymy do krajów o największym poziomie rozwarstwienia płac - w rankingu wylądowaliśmy na 11. miejscu od końca. Gorzej jest w Nigerii (tam kadra kierownicza zarabia 17-krotnie więcej niż zwykli pracownicy), Panamie, Egipcie, Wietnamie i Chinach. Spośród nowych krajów Unii większe różnice istnieją tylko w Rumunii. W innych krajach Europy Centralnej, nie wspominając o Zachodzie, rozwarstwienie jest zdecydowanie mniejsze.

Polscy menedżerowie są też znacznie bogatsi niż ich koledzy z Zachodu. W ubiegłym roku prezesi spółek giełdowych zarabiali średnio po 2 mln zł rocznie, czyli średnio o połowę mniej niż szefowie podobnej wielkości firm z Niemiec czy Austrii. Ale pod względem siły nabywczej ich zarobki należą do najwyższych na świecie. Chodzi o to, że - zważywszy na niższe koszty życia w naszym kraju - polskich menedżerów stać na więcej niż tych z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Francji. W najbardziej egalitarnych krajach - Finlandii, Szwajcarii, Kanadzie i Norwegii - kadra zarządzająca zarabia średnio tylko trzy razy więcej niż zwykli pracownicy.

Image

Źródło: Gazeta Wyborcza / Nina Hałabuz / Dobra pensja, bo w Polsce. Szef zarabia 10 razy więcej niż pracownicy/ 2010-01-23
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 797
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Sytuacja gospodarcza Polski - fakty i mity

Postprzez Flavi » 07 Lut 2015, 10:42

Kwota wolna od podatku pozostanie bez zmian - Sejm głosami rządzącej koalicji odrzucił projekt autorstwa posłów Twojego Ruchu, wspierany przez większość opozycji, zakładający podniesienie tej liczby do poziomu zależnego od dochodów potrzebnych do zapewnienia minimum egzystencji. Jest to w mej opinii jedno z największych, najczytelniejszych i najbardziej kompromitujących wydarzeń charakteryzujących Platformę Obywatelską oraz Polskie Stronnictwo Ludowe w ostatnich latach.

Partia, która na swych dawnych wyborczych sztandarach niosła (i budowała popularność) szeroko rozumiany liberalizm gospodarczy, wolność podatkową, ograniczenie fiskalizmu - dziś pobiera podatki od tych, którzy żyją poniżej granicy ubóstwa. Trudno w mej opinii o bardziej jaskrawy przykład na to, że rządzący wszelkie swe inicjatywy nakierowują wyłącznie na utrzymanie wręcz mafijnego charakteru władzy, by tanim kosztem i marketingowym stylem uprawiania polityki wzmocnić przywileje i zyski dla wybranych grup interesu - kosztem najbiedniejszych.

Warto porównywać, na tle innych krajów europejskich kwota wolna od podatku jest wręcz tragikomiczna - u nas to 3091 zł, w Grecji i Włoszech 20 tys. zł, we Francji 25 tys., Niemczech i Belgii powyżej 30 tys. zł, w Anglii 50 tys. zł, w Hiszpanii 75 tys. zł! Teraz niech geniusze ekonomiczni z ramienia PO wytłumaczą grzecznie, skąd te różnice i jak to się ma do sprawiedliwości społecznej - rejterują na sam dźwięk tego tematu, na swoim społecznościowym profilu na potęgę cenzurując i usuwając komentarze na ten temat.

Warto dodać, że nie dość, iż torpeduje się wszelkie pomysły proponujące jakiekolwiek zmiany w omawianym aspekcie, to kwota wolna od podatku została zamrożona w 2009 roku, co oznacza realny, ukryty wzrost opodatkowania.

Koalicja rządowa tłumaczy odrzucenie projektu kosztami, na które państwo nie stać. Pytam się w takim razie, co zrobili rządzący w ostatnich 8 latach, by przy podobno znakomitej kondycji polskiej gospodarki i wydatnej pomocy funduszy unijnych, doprowadzić do sytuacji w której ta kluczowa dla gospodarki i życia obywateli zmiana mogła wejść w życie? Do tego warto dodać, że kwota ta nie bez przyczyny jest tak wysoka w innych krajach - nie muszę chyba tłumaczyć, że więcej pieniędzy w kieszeni podatnika to w dłuższej perspektywie pobudzenie gospodarcze.

Mami się nam oczy jakimiś podręcznikami darmowymi, kartami rodziny itd.: a realnie Komorowski i spółka (tak, prezydent wszystkich obywateli afiszuje swym nazwiskiem dokonania rządzących) łupią Polaków, także tych najbiedniejszych. Rozliczać z fiskusem musi się rodzina, której nie stać na minimalną egzystencję, żyjąca w skrajnym ubóstwie - a w tym samym czasie rozpasanie władzy sięga granic bezczelności.

A prezydent Komorowski jest z siebie dumny, czuje się kandydatem wszystkich Polaków! Gratuluję samopoczucia, szczerze. To jest prawdziwy obraz dzisiejszego państwa polskiego, przy którym najgorszy wyzysk feudalny kojarzy się wręcz z rajem. Trudno to już nawet nazwać polityką, nie bójmy się nazywać rzeczy po imieniu - to czysty bandytyzm.


Źródło: Salon24.pl / Marcin Tomala / 7 lutego 2015
Flavi
 

Re: Sytuacja gospodarcza Polski - fakty i mity

Postprzez Flavi » 07 Lut 2015, 22:44

Europa - kwoty wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Image
Flavi
 

Poprzednia

Powróć do Państwo

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron