Czy Polacy wywołali II wojnę światową?

Zagadnienia państwowe, Unia Europejska, sprawy polsko-niemieckie, stosunki międzynarodowe.

Re: Czy Polacy wywołali II wojnę światową?

Postprzez bruno » 11 Maj 2011, 22:33

Grupa parlamentarna (parlament Europejski) przyjęła "oświadczenie zachęcające...". Nie wiemy, jaka jest moc owych "oświadczeń zachęcających", ale może jakis mały krok to jest. Czas pokaze.

Europarlament: Teraz piszcie "nazistowskie obozy niemieckie w okupowanej Polsce"/prot, IAR/2011-05-11/Gazeta.pl napisał(a):Grupa na rzecz Pojednania Europejskich Historii Parlamentu Europejskiego przyjęła oświadczenie zachęcające redakcje gazet do wprowadzenia sformułowania "nazistowskie obozy niemieckie w okupowanej Polsce". Posłowie wyrazili zadowolenie, że "New York Times" wprowadził już takie sformułowanie.

Posłowie stwierdzają w oświadczeniu, że pisanie na temat obozów koncentracyjnych musi być wiarygodne oraz zgodne z prawdą historyczną. Przypominają, iż oficjalna nazwa obozu Auschwitz, która figuruje na liście UNESCO, brzmi: "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady". W prasie międzynarodowej pojawiają się dość często krzywdzące dla Polaków sformułowania "polskie obozy koncentracyjne" dotyczące nazistowskich niemieckich obozów koncentracyjnych w okupowanej Polsce.

Członkowie Grupy Pojednania Europejskich Historii przypominają, że używanie tego sformułowania jest niepoprawne i nie powinno pojawiać się w żadnym z publikowanych tekstów. Zdaniem posłów takie sformułowanie rani uczucia ludzi, którzy byli ofiarami nazistowskiego reżimu, ich potomków oraz wszystkich narodów, których terytoria były okupowane przez nazistowskie Niemcy.

Oświadczenie przypomina, że Polacy również byli więźniami nazistowskich niemieckich obozów Koncentracyjnych. Poseł Marek Migalski, współautor tekstu wyraził nadzieję, że oświadczenie pomoże polskiemu rządowi i polskim placówkom dyplomatycznym w zwalczaniu tego typu krzywdzących sformułowań.

Do działającej od ponad roku Grupy na rzecz Pojednania Europejskich Historii należy 38 europosłów z różnych frakcji politycznych.
bruno
 

Re: Czy Polacy wywołali II wojnę światową?

Postprzez Maksimus » 12 Sie 2013, 14:25

Szokujące jest to, że [Niemcy] kiedyś użyli Polski jako miejsca zagłady, a dziś, nadal, używają jej jako jakiegoś usprawiedliwienia dla swoich win. Używają Polski jako wielkiego „ale”. Sugerują, że co prawda Niemcy mają swoje winy, „ale” inni byli tacy jak my albo i gorsi. I sugerują to Polsce. Nie Norwegii, która miała Quislinga, nie Słowacji z Tiso, nie Łotwie, Litwie czy Chorwacji, gdzie sami wymordowali swoich Żydów.

Prof. Szewach Weiss: Niemcy szukają wspólników, se.pl, 19 czerwca 2013
Maksimus
 

Re: Czy Polacy wywołali II wojnę światową?

Postprzez Andrzej » 17 Gru 2013, 13:25

Zwrot "polskie obozy zagłady" nie wskazuje na to, by zakładali je Polacy, ale tylko na ich położenie geograficzne - uznała stołeczna prokuratura i odmówiła śledztwa ws. znieważenia narodu polskiego takim zwrotem niemieckiej gazety. zawiadomienie o przestępstwie złożyli członkowie Związku Polaków w Niemczech "Rodło", których oburzyło takie stwierdzenie "Rheinische Post" z sierpnia 2013 r.

Prokuratura ustaliła, że jeszcze tego samego dnia gazeta przeprosiła za ten zwrot, uznając go za pomyłkę i przyznając, że "jest on nie do zaakceptowania". Prokuratura nie dopatrzyła się, by zamiarem autorów było znieważenie narodu polskiego, jak napisano w zawiadomieniu. Art. 133 kodeksu karnego stanowi: "Kto publicznie znieważa naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". "Sformułowanie "polskie obozy zagłady", choć wyjątkowo niefortunne, nie miało na celu wskazania, iż obozy takie zakładali Polacy, a jedynie, iż położone one były na ziemiach polskich" - napisano w uzasadnieniu odmowy śledztwa.

Mokotowska prokuratura stwierdziła zarazem, że "nie stanowi to akceptacji dla używania takich sformułowań, które mogą rodzić u odbiorcy fałszywe i mylne wnioski co do przebiegu wydarzeń historycznych". W uzasadnieniu prokuratura podkreśliła też, że w podobnych przypadkach konieczne jest reagowanie właściwych instytucji, np. MSZ poprzez żądania sprostowań.

Postanowienie nie jest prawomocne. Związek Polaków w Niemczech może złożyć zażalenie.

Źródlo: Facebo
Andrzej
 

Re: Czy Polacy wywołali II wojnę światową?

Postprzez Flavi » 17 Gru 2013, 18:57

„Określenie 'Polskie obozy zagłady' jest skandaliczne, niedopuszczalne i zawsze powinno spotykać się z potępiającą reakcją, ale nie oznacza to jednak, że w każdym wypadku mamy do czynienia z przestępstwem” - oświadczenia tej treści wydała dziś Prokuratura Generalna w odpowiedzi na protest dyrektorów muzeów zorganizowanych w byłych NIEMIECKICH obozach, którzy wystosowali go oburzeni na stwierdzenie prokuratury stołecznej jakoby słowna zbitka „polskie obozy” nie znieważała Narodu Polskiego. A ja się zastanawiam, czy skoro zaniżenie liczby zamordowanych w tychże obozach (zwłaszcza, jeżeli zaniżana jest liczba Żydów) jest „kłamstwem oświęcimskim” i przestępstwem ściganym z urzędu to takim samym kłamstwem i przestępstwem nie powinno być celowe zmienianie przynależności narodowej ich (obozów) twórców i właścicieli?

Może się komuś moje pytanie wydać głupie, może tłumaczyć (samemu głęboko w to wierząc), że przecież nie o właściciela chodzi a o położenie na terytorium naszego kraju. To ja zapytam inaczej: dlaczego nie mówi się o obozach czeskich, austriackich, holenderskich, a wyłącznie o polskich? Chciałbym przypomnieć wszystkim zwolennikom teorii przynależności terytorialnej, że ani jeden obóz nie powstał na terenie wolnej Polski, wszystkie co do jednego zostały zorganizowane przez Niemców (a nie żadnych mitycznych nazistów) na terenach wcielonych do Rzeszy, czyli na terenach niemieckich – a co za tym idzie próba tłumaczenia, że chodzi o terytorium jest takim samym kłamstwem jak twierdzenie, że obozy zorganizowali Polacy czy zaprzeczanie istnieniu komór gazowych i krematoriów.

Mam do państwa prokuratorstwa jeszcze jedno pytanie: czy gdybym użył określenia „żydowski obóz koncentracyjny” albo „cygański obóz zagłady” tłumacząc się, że chodzi mi wyłącznie o narodowość zamordowanych w nim więźniów to też uznalibyście, że nie znieważam Żydów i Romów, czy czym prędzej wysmażylibyście akt oskarżenia i pogonili mnie przed oblicze wysokiego oraz surowego sądu? Zastanówcie się dobrze zanim odpowiecie, bo albo zostaniecie oskarżeni o antysemityzm i ksenofobię, albo przyznacie, że wasze tłumaczenie co do przestępczości określenia „polskie obozy” jest o kant tyłka potłuc. Wybierajcie – albo, albo.

P.S.: możecie też oczywiście przyznać, że nie jest waszym zadaniem obrona interesów i godności Narodu Polskiego a dbanie o polityczną poprawność i dobre samopoczucie naszych zachodnich sąsiadów, ale wtedy powinniście czym prędzej złożyć dymisję ze swoich stanowisk i pospieszyć do niemieckiej ambasady z prośbą o przyznanie obywatelstwa...

Źródło: Salon24/ Aleksander Degrejt/ Polskie obozy czyli pytanie do prokuratorów/ 17 grudnia 2013
Flavi
 

Poprzednia

Powróć do Państwo

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron