Mirosław Mikietyński - Honorowy Obywatel

Koszalinianie - dawni i współcześni, dalecy i bliscy, znani i nieznani.

Mirosław Mikietyński - Honorowy Obywatel

Postprzez Krzysztof » 15 Paź 2009, 21:01

Dzisiejsze "Miasto" pisze o inicjatywie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta, Mirosławowi Mikietyńskiemu. Z inicjatywą wyszło "stowarzyszenie teatralne", czyli Stowarzyszenie Teatr Propozycji "Dialog", a jego prezes Bogdan Gutkowski złożył wniosek na ręce Tomasza Czuczaka, przewodniczącego Rady Miejskiej. Na pierwszej stronie dziennika pojawiło się duże zdjęcie pokazujące ten moment.

Bogdan Gutkowski: Uzasadnienie? Jest oczywiste. Mirosław Mikietyński poświęcił najlepsze lata życia miastu i jego mieszkańcom.

Tomasz Czuczak: Mirosławowi Mikietyńskiemu ten honor należy się bezdyskusyjnie. Zrobię wszystko, by to wyróżnienie zostało nadane jak najszybciej.

Wyjątki z uzasadnienia: Rezultatem jego działań jest również przygotowanie miasta do dalszego rozwoju poprzez zaszczepianie w obywatelach Koszalina poczucia więzi lokalnej i świadomości znaczenia nich miasta dla nich samych. (sic!)

CK 105, czyli MOK, organizuje z tej okazji koncert "Koszalinianie swojemu prezydentowi".
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator

Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Mirosław Mikietyński - Honorowy Obywatel

Postprzez Krzysztof » 15 Paź 2009, 21:46

I będę pierwszym, który to skomentuje. Gutkowski, no cóż, no comment. Uzasadnienie Gutkowskiego - niepoważne, sam fakt pracy dla miasta nie jest wystarczający do nadania tytułu, bo bądźmy szczerzy - prezydent jest wysoko nagradzanym urzędnikiem, jednym z lepiej zarabiających ludzi w mieście. Deklaracja Czuczaka - niezręczna, przewodniczący RM nie jest od tego, żeby "jak najszybciej nadać wyróżnienie", ale od tego, żeby jak najszybciej, w miarę bezstronnie (tym bardziej, że nalezy do tego samego obozu politycznego co pan Mikietyński) przedłożyc sprawę Radzie Miejskiej do rozpatrzenia, ewentualnie budować konsens wokół inicjatywy. Widac tutaj rezyserię i dość pospieszne działanie, które da się chyba tylko uzasadnić chęcią zmonopolizowania całej procedury przez konkretne osoby. Uzasadnienie wniosku - połozono nacisk na to, co jest chyba najsłabszą stroną Mikietyńskiego (społeczeństwo obywatelskie). Na samym początku popełniono sporo niezręczności, wyszedł brak doświadczenia młodych z PO oraz niepewność i brak zaufania do pozostałych radnych.

Uważam, że inicjatywa powinna wyjść od Rady Miejskiej, wybieranej w wyborach powszechnych i reprezentującej mieszkańców. Radni powinni nieformalnie sie spotkać i jednogłośnie wystapić z inicjatywą. Byłoby to godne tytułu Honorowego Obywatela Koszalina, a pan Mikietyński zostałby wyróżniony podwójnie.

Sprawa zasadnicza. Tak, uważam, że mimo wielu złych rzeczy z przeszłości, Mikietyńskiemu należy sie tytuł. Z zupelnie innych powodów, niż te, które podano. Pytanie, czy powinien on być nadawany w takim pospiechu - pozostawiam otwarte.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator

Pan Stefan Romecki

Postprzez ja » 16 Paź 2009, 14:49

Pan Stefan Romecki o honorowym obywatelstwie Mikietyńskiego
"Tak, ten honor prezydentowi się należy. Zrobił dla Koszalina wiele dobrego. Jestem za. "
ja

Postprzez Basia » 16 Paź 2009, 15:23

W pracy spotkałam się z opinią, że pan Mirosław Mikietyński otrzymuje tytuł, ponieważ jest poważnie chory i kończy urzędowanie. Jedna ze starszych koleżanek powiedziała, że też tak uważa, ale w przeciwieństwie do krytyków, ocenia to pozytywnie. Świadczy to dobrze o mieszkańcach, którzy w taki sposób jak potrafią, okazują swoje współczucie i sympatię panu Mikieityńskiemu, który co prawda nie jest oceniany jednoznacznie, ale nie da się też o nim powiedzieć, że się nie starał i nie zabiegał o awans Koszalina. Osobiście zgadzam się z tą opinią i myślę, że nie trzeba się tego wstydzić, ponieważ wystawia dobre świadectwo mieszkańcom; świadczy raczej o wielkoduszności Koszalinian, niż małostkowości.
Awatar użytkownika
Basia

Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:36

Postprzez Andrzej Hozler » 17 Paź 2009, 23:40

Incijatywa budzi kontrowersje i jest to dosyć naturalne. Mamy do czynienia z czynnym politykiem, urzędującym prezydentem, więc muszą pojawić się oskarżenia o wykorzystanie stanowiska lub sytuacji dla osiągnięcia prestiżowego tytułu. Dlatego zgadzam się z sugestią Krzysztofa, że patrząc z dzisiejszej perspektywy, z tytułem należało się wstrzymać, patrząc natomiast z perspektywy historycznej, tytuł się należy. Skoro jednak inicjatywa wyszła teraz, na co nie mieliśmy wpływu, to trzeba głosować za przyznaniem tytułu.
Awatar użytkownika
Andrzej Hozler

Dołączenie: 11 Paź 2009, 23:42

Postprzez kaktus_kolczasty » 20 Paź 2009, 15:17

Szlachetny wielkie sobie stawia cele, prostak ku małym zdąża. (Konfucjusz)

Jestem za przyznaniem tytułu chociaz zwykle Mikietyńskiego krytykowałem. Zgadzam sie z Andrzejem że do pełnej oceny potrzebna jest perspektywa historyczna. Stworzył klimat wyścigu i sięgania po wielkie cele. Dał priorytet inwestycjom, postawił na rozwój wbrew niesprzyjającym warunkom. Zbudował silne lobby koszalińskie siegające do Szczecina i Warszawy. Zapobiegł zepchnięciu Koszalina do rangi dziury powiatowej.
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty

Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:18

Postprzez Cris » 29 Paź 2009, 19:23

Tytuł przyznany. Obecnych 24 radnych, za - 21 , przeciw - 3, nieobecny - 1. Przeciw głosowało 3 radnych SLD, w tym trzech byłych wiceprezydentów Koszalina, którzy w czasach swoich rządów niczym szczególnym nie wyróznili się. Głosowanie SLD polityczne i politowania godne, nie dlatego, że głosowali przeciw, bo mają prawo do swojego zdania, ale dlatego, ze przez długie lata nie wypełniali roli opozycji w Radzie Miejskiej. Nie chcieli się narażać, bali sie o swoje stołki, swoje apanaże i cenili swój błogi spokój. Woleli czekać, spokojnie głosowali za kolejnymi budżetami, zalatwiali swoje małe interesy, porzucili ludność tubylczą na rzecz swoich prywatnych spraw i luksusu, w którym żyją. Wykazali małostkowość i chęć zbicia kapitału politycznego na tym, na czym zbijać kapitału sie nie godzi, nawet jesli podejrzewa sie o to innych.
Cris

Postprzez Krzysztof » 29 Paź 2009, 21:34

Biogram pana Mirosława Mikietyńskiego, ktory udało nam się złożyć z różnych internetowych okruchów.

Mirosław Benedykt Mikietyński, urodził się 20 lutego 1957 roku w Okonku, należącym w tym czasie do województwa koszalińskiego (obecnie woj. wielkopolskie). Dwukrotnie wybrany prezydentem Koszalina, za każdym razem w pierwszej turze wyborów - po raz pierwszy w listopadzie 2002 i ponownie w listopadzie 2006 roku. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku. Z zawodu lekarz, specjalizacja - chirurgia dziecięca, ukończył jako prymus studia na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Pracował w ZUS, PZU, ZOZ w Białogardzie, Pogotowiu Ratunkowym w Koszalinie, Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich w Szczecinie. W latach 1982-1991 był lekarzem oddziału chirurgii dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Od 1991 do 2002 pełnił funkcję dyrektora tego szpitala, udzielając się jednocześnie w Sejmowej Podkomisji Zdrowia (nowelizacja ustawy o zakładach opieki zdrowotnej). Doktorant Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Funkcje w organizacjach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych: przez 4 lata był prezydentem Euroregionu 'Pomerania", od 2007 roku prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, zaangażowany w prace Związku Miast Polskich, prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego.
Czynnie uprawia sport: tenis ziemny, narciarstwo, koszykówkę.
Hobby: jazz, muzyka klasyczna, książki.
Wyróżnienia i odznaczenia: Menedżer Roku w Służbie Zdrowia (2000), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2009).
Jest żonaty (żona Urszula), ma dwóch synów (Grzegorz i Michał).
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator

Postprzez Krzysztof » 30 Paź 2009, 17:53

Odtworzone z nagrania dźwiekowe wystąpienie prezydenta Mirosława Mikietyńskiego w chwile po podjęciu przez radnych uchwały przyznającej tytuł Honorowego Obywatela Koszalina (wytłuszczenia moje).

Nie będę ukrywał, że nie jestem wzruszony. Bo jestem. Jest to dla mnie najwyższy zaszczyt, honor i swego rodzaju łaska. Nie każdy ma szansę, aby w życiu spotkać się ze swym przeznaczeniem. Ja do Koszalina przybyłem mając 25 lat, przyjechałem tu chcąc być młodym lekarzem, spełniać się jako chirurg dziecięcy. Po 27 latach mogę powiedzieć, że moim przeznaczeniem nie była chirurgia dziecięca, ale miasto Koszalin i jego mieszkańcy.
I to jest ta łaska, za którą chciałem podziękować tym wszystkim, którzy mi w tej mojej drodze pomagali, którzy mi wskazywali kierunek i ścieżki po jakich należy iść po to, żeby swoje przeznaczenie odkryć.

Prezydent podziekował dyrektorom wydziałów Urzędu Miejskiego oraz szefom jednostek organizacyjnych miasta.

Miasto i urząd to jest zbiorowy wysiłek, to nie jest praca jednego człowieka. Moja osoba może była o tyle istotna, że uzyskałem mandat od obywateli, że obdarzyli mnie swoim zaufaniem. Ale moja osoba to była swego rodzaju postawa dyrygenta w wielkiej orkiestrze, w której każdy powinien grać swoją partię jak najlepiej. I wydaje się, że ta orkiestra grała jak na demokrację polską naprawdę harmonijnie i brzmiała tak, że w Polsce byliśmy postrzegani jako szybko rozwijające się miasto, jako ta orkiestra, która zdobywa coraz więcej laurów, i która gra corz trudniejsze utwory.

Prezydent podziękował również Radzie Miasta i radnym obecnej oraz poprzedniej kadencji.

Miasto może się rozwijać tylko przy harmonijnej współpracy. To nie znaczy, że mamy się nie spierać, nie kłócić, że konflikt nie jest naturalną sytuacją w demokracji. Konflikt jest naturalny. Ważne, żeby w tym konflikcie nie przekraczać pewnych granic, żeby nie naruszać godności osobistej.

Kolejne podziękowania złożył inicjatorom nadania tytułu.

Nadanie honorowego obywatelstwa urzędującemu prezydentowi jest wyrazem niezwykłej odwagi Rady Miasta, bo to nie jest ani łatwe, ani proste, tworzyć historię z bieżących wydarzeń. Państwo się na to odważyliście.
Jak ja traktuję honorowe obywatelstwo? W moim odczuciu powinno ono być pewnym symbolem. Takim symbolem jest Jan Paweł II, kardynał Ignacy Jeż, pan Marek Kamiński. Każdy z nich coś symbolizuje. Te symbole powinny stac sie podstawą budowania tożsamości miasta i jego mieszkańców. Ta tożsamość musi być dobrze identyfikowalna. Ja chciałbym, żeby obywatelstwo, którym uhonorowaliście państwo moja osobę, było symbolem czterech wartości, którymi ja kierowałem sie, pelniąc ten zaszczytny urząd.
Po pierwsze, kierowanie się w wykonywaniu swoich obowiązków, najlepszą, najnowocześniejszą i dostępną wiedzą. Druga sprawa, należy pełnić tą funkcję z pełna odpowiedzialnością, nie uciekać przed nią, ale stanąć przed każdym wyzwaniem. Po trzecie, żeby pełnić funkcję sprawiedliwie, bo nie wszystko da się zapisac w aktach prawnych, procedurach, paragrafach, między tym musi zawsze być jeszcze widoczny człowiek z jego problemami. I takie pojęcie, które jest dosyć i wyświechtane i nie zawsze zrozumiałe, mianowicie podejmować decyzje sprawiedliwie. I czwarta rzecz, która chciałbym, żeby zapadła w pamięć naszego miasta i obywateli, że bez solidarności, bez Solidarności, tej z lat 80-tych, tej opartej na zrozumieniu istoty godności człowieka, nie da się zbudować trwałych fundamentów wspólnoty i lokalnej i narodowej. I chciałbym, żeby te honorowe obywatelstwo stało się symbolem tych czterech wartości, żeby na trwałe wpisało sie w prace tego i następnych samorządów. Jeszcze raz tym wszystkim, którzy mnie wspierali, którzy pomagali w mojej pracy chciabym podziekować i życzyć, żeby państwo, było dumne z każdego obywatela, nie tylko z tych honorowych.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator

Postprzez jadzik » 04 Lis 2009, 10:37

Wczoraj w CK105 (dawnije MOK) odbył sie koncert "Koszalinianie swemu prezydentowi". Był wystep naszych filharmoników pod dyrekcją Macieja Niesiołowskiego, z udziałem solistki Anity Maszczyk. Mikietyński otrzymał owacje na stojąco. Głosy w dyskusji na forum szczecińskiej GW.

swarożyc napisał(a):A może tamtejszy prezydent jest po prostu dobry i uczciwy. Nie przyszło ci to do głowy?

Ktos napisał(a):Widocznie prezydent koszalina zasłużył sobie na szacunek, twój szefunio kżystek widocznie nie dorasta mu do piet.

esmeralda_2 napisał(a):To chyba nie znasz prezydenta Mirosława Mikietyńskiego, że tak piszesz. Szkoda, że takiego człowieka nie ma we władzach w Szczecinie. Ja go kiedyś poznałam i szacun co zrobił, zawsze w jego pracy była myśl dla Koszalina i to robił z serca, jego działalność zawsze miała pozytywne skutki. Przyłączam się do gratulacji, bo na to zasłużył swoją pracą.

ziege77 napisał(a):na szacunek trzeba sobie cięzko zapracować- gdyby nasz prezydent zamiast scigać internautów i snuc chore i niewykonalne wizje wział przykład z Prezydenta Koszalina - mieszkańcy grodu Gryfa zapewne zaczeli by wielbic prezydenta jako to ty czynisz
jadzik

Następna

Powróć do Koszalinianie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 1 gość