Lech Wałęsa

Koszalinianie - dawni i współcześni, dalecy i bliscy, znani i nieznani.

Lech Wałęsa

Postprzez Łos » 02 Paź 2011, 10:11

Lech Wałęsa przebywał w Koszalinie wielokrotnie, w jednym przypadku dłużej - 2 lata, w innych znacznie krócej, przyjeżdżając na różne spotkania. W 1981 roku odbyło się pamiętne spotkanie z Lechem Wałęsą w amfiteatrze. Nie zawsze kontakty miały sympatyczny charakter o czym pamiętają członkowie komitetu budowy pomnika marszałka Piłsudskiego. W tym wątku gromadzimy wszystkie informacje, zdjęcia i in. na temat obecności lub kontaktów Lecha Wałęsy z Koszalinem.
Łos

Re: Lech Wałęsa

Postprzez lobo3 » 02 Paź 2011, 10:31

W latach 1963-1965 Lech Wałęsa odbywał służbę wojskową w jednostce wojskowej w Koszalinie, którą zakończył ze stopniem kaprala.

Image
Awatar użytkownika
lobo3

Dołączenie: 20 Cze 2009, 11:14

Postprzez leszcz » 02 Paź 2011, 12:21

W wojsku byłem raczej samotnikiem
Opublikowano dnia 07/01/2008 przez redakcja

O tym, czy pamięta swych kolegów z wojska i czy dobrze było mu w mundurze, spytaliśmy Lecha Wałęsę, byłego prezydenta Reczpospolitej Polskiej i kaprala Ludowego Wojska Polskiego

- Pamięta pan swego najlepszego kolegę z wojska?
- Paru pamiętam dobrze, ale ja w wojsku raczej byłem takim samotnikiem.

- Przecież pan taki towarzyski.
- Tak, ale ja w wojsku byłem kapralem. Z kapralem mało kto się zaprzyjaźnia, bo kapral wymaga. Ja się przejmowałem rolą, ja chciałem dawać przykład, ja chciałem pokazać tym młodym żołnierzom, jak powinni służyć, żeby potem, gdy wybuchnie wojna, nie dać się zabić. Wiem, wiem... to teraz może śmiesznie brzmieć, że ja, któy walczyłem z komuna, przejmowałem się swoją rolą w komunistycznym wojsku. Ale ja już taki jestem. A paru kumpli jednak miałem...

- To niech pan wymieni ich nazwiska.
- Nie, bo jak wymienię jednych, to się inni obrażą, po co to?

- Przyjaźnie z wojska są trwałe?
- Zwłaszcza wtedy, gdy to wojsko idzie na wojnę, gdy jest jakaś bijatyka. O, wtedy te przyjaźnie mogą się zawiązać na całe życie. No ale ja służyłem w czas pokoju. I wiecie, co? Ja jestem takim staroświeckim typem męźczyzny. A stroświecki typ mężczyzny woli się zapzyjaźniać z kobietami.

- Za mundurem panny sznurem... Szły za wami?
- He, he... Prosze pana, wojsko, mundur się w moich czasach źle kojarzyły, bo służyły komunizmowi. Wojsko nie miało takiej społecznej pozycji jak dziś. Ale mundur na mnie leżał dobrze, a wokół wojska zawsze jakieś kobiety kręciły się. Tylko wie pan, jak było... Jak wojsko narozrabiało na zabawie, ktoś komuś natłukł po gębie, stłukło sie szkło, to panienki uciekały. I wtedy najładniejszy mundur nie pomógł. A jak była dźentelmeneria, ukłon, elegancja, to i kobiety na mundru przychylniej patrzyły.

- Gdzie pan służył?
- W Koszalinie w pelotce. Artyleria przeciwlotnicza. Byłem łącznościowcem, elektrykiem... A szkołę kapralską w Świeciu kończyłem.

Źródlo: portal Koledzy z wojska (http://www.koledzyzwojska.pl/artykul/w- ... amotnikiem)
leszcz

Postprzez leszczu » 02 Paź 2011, 12:30

Z wpisu na forum Świecia wynika, że Lech Wałęsa był tam rok, od października 1963 do października 1964. To oznacza, ze w Koszalinie nie był 2 lata, jak sie dotąd mówiło, tylko rok, od 1964 do 1965. Fizycznie, bo do Świecia przybył jako oddelegowany z jednostki w Koszalinie, czyli w sensie służbowym w Koszalinie służył 2 lata.

Rozkaz Dzienny Nr 253 z 26.10.1963r. pkt. 5. Zmiany ewidencje - przybycia.

W dniu 26.10.1963 r. przybyli z JW. 2919 Koszalin celem pełnienia służby n/w szeregowcy:

1. szer. Nowicki Stanisław
2. szer. Szuciel Jerzy
.
.
.
49. szer. WAŁĘSA LECH (!) (!)

Rozkaz Dzienny Nr 237 z dnia 9.10.1964r. pkt. 6 Zmiany ewidencyjne - ubycia.

W dniu 9.10.1964 r. ubyli w celu dalszego pełnienia służby wojskowej do JW. 2919 Koszalin n/w absolwenci:
1. kpr. Krakowski Bogdan
2. kpr. Raczyński Ryszard
.
.
. st. szer. WAŁĘSA LECH

SPOCZNIJ!

Lech Wałęsa spędził w wojsku w Świeciu rok służby od 1963 do 1964 roku. Został elewem Podoficerskiej Szkoły Specjalistów Łączności nr 10 i służył w II kompani radiotelefonicznej w I Plutonie. Uczestniczył w szkoleniu elewów w IX turnusie i po zdaniu egzaminów końcowych z podstawowych przedmiotów szkoleniowych na ocenę dobrą i ocenę dostateczne z dyscypliny (!) - został mianowany do stopnia starszego szeregowego . Tam zdał egzamin na klasowego radiotelegrafistę. Był trzy razy na urlopie okolicznościowym: w Skępe, Włocławku i Sochaczewie.

Taka ciekawostka.

Źródło: Krzysztof Lewicki, 12 Pułk Radioliniowo – Kablowy. Zarys historii 1972 – 1992, Świecie 1992 [za:] forum Gazeta.pl - Bydgoszcz (http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,745,825 ... 14105.html) - maciej_kulesza 09.11.08, 20:17
leszczu

Postprzez krakatau » 03 Gru 2011, 12:01

lobo3 napisał(a):W latach 1963-1965 Lech Wałęsa odbywał służbę wojskową w jednostce wojskowej w Koszalinie, którą zakończył ze stopniem kaprala.

Image

Ładnie Lesiu na zdjęciu wyszedł i jedna belke ma, chyba już wtedy buwałe nosil w placawku i wiedział że zostanie wielkim wężem skanu i lojleratem zagrody Bobra.
krakatau

Postprzez piwosz » 06 Gru 2011, 15:17

Pamiętam go. Często przychodził do Wrzosu.
piwosz

Postprzez jadzik » 07 Gru 2011, 00:23

piwosz napisał(a):Pamiętam go. Często przychodził do Wrzosu.

Chyba do Dzika ktory był koło jednostki wojskowej na skrzyżowaniu Zwycięstwa z Traugutta. Tam przychodzili wszyscy skoczkowie przez płot i ci którzy urwali się na lewiznę albo zwykli przepustkowicze. Wrzos był obok dawnego targowiska na Modrzejewskiej koło Rzecznej i ulicy która wtedy nazywała się Gomułki a teraz jest to chyba część obwodnicy Stawisińskiego.
jadzik

Powróć do Koszalinianie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości