Ks. Kazimierz Bednarski

Koszalinianie - dawni i współcześni, dalecy i bliscy, znani i nieznani.

Ks. Kazimierz Bednarski

Postprzez koszaliniak » 19 Maj 2017, 21:02

Ks. prałat dr Kazimierz Bednarski

Ks. Kazimierz Bednarski

Pochodzi z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy (archidiecezja częstochowska). Wyświęcony 9 maja 1976 r. w Białogardzie w kościele Mariackim przez bp. Ignacego Jeża. 1 czerwca 1976 r. mianowany wikariuszem w Karlinie, natomiast 16 maja 1978 r. przeniesiony na równorzędne stanowisko w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Drawsku Pomorskim. 28 grudnia 1979 r. został pierwszym zarządcą nowo utworzonej samodzielnej wikarii parafialnej w Suliszewie. 18 czerwca 1980 r. skierowany do Koszalina w celu budowy nowego kościoła na Osiedlu Północ. Aby umożliwić to zadanie dodatkowo, 12 sierpnia 1980 r., został mianowany wikariuszem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie, z której 4 listopada 1980 r. została wydzielona nowa parafia pw. Ducha Świętego. Ustanowiony pierwszym proboszczem nowej parafii 4 listopada 1980 r. Biskupi koszalińsko-kołobrzescy na przestrzeni lat powierzali mu różne funkcje, m.in.: 5 września 1983 r. został diecezjalnym referentem duszpasterstwa młodzieży żeńskiej; 23 kwietnia 1989 r. mianowany kanonikiem honorowym kapituły kolegiackiej w Kołobrzegu (od 25 października 2000 r. kanonik gremialny, a od 29 września 2001 r. kanonik prepozyt tejże kapituły); 3 stycznia 1991 r. został członkiem Komitetu Diecezjalnego VI Światowego Dnia Młodzieży, a 4 grudnia 1991 r. członkiem diecezjalnej komisji II Polskiego Synodu Plenarnego. Od 1 marca 2009 r. do 25 sierpnia 2011 r. był administratorem nowej parafii pw. bł. Teresy z Kalkuty w Koszalinie. Od grudnia 1993 r. jest kapelanem honorowym Ojca Świętego – Prałatem. W latach 2008-2011 był dziekanem dziekanów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Był również współorganizatorem wizyty św. Jana Pawła II w Koszalinie w 1991 r. oraz powierzono mu opiekę duszpasterską nad rzemieślnikami w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. 5 listopada 1996 r. na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu obronił rozprawę doktorską pt. „Motywy biblijne powieści Jerzego Andrzejewskiego "Bramy Raju”. Budowniczy ośrodka parafialnego (kościół, plebania, dom parafialny, klasztor sióstr felicjanek, dwa budynki szkół katolickich, sklep parafialny, apteka parafialna i boiska sportowe) pw. Ducha Świętego w Koszalinie, założyciel i dyrektor Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Koszalinie (szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum). Katolicka Agencja Informacyjna przyznała mu na początku XXI w. tytuł „Proboszcza III Tysiąclecia” oraz „Proboszcza Roku 2000”.
koszaliniak
 

Powróć do Koszalinianie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron