Kasia Sobczyk

Koszalinianie - dawni i współcześni, dalecy i bliscy, znani i nieznani.

Kasia Sobczyk

Postprzez Chwal » 21 Lut 2015, 22:39

Szkoda, że spoczęła po śmierci na cmentarzu w Warszawie, a nie w Koszalinie - jej grób byłby dziś jednym z najczęściej odwiedzanych przez Koszalinian. Tak wyszło. Nie była urodzoną koszalinianką, przyjechała najpierw do Sianowa, później do Koszalina w wieku dwóch lat. - Urodziłam się na południu Polski w Tyczynie, ale już od drugiego roku życia mieszkałam początkowo w Sianowie, a potem w moim kochanym Koszalinie – opowiadała. W Koszalinie od początku mieszkała przy Modrzejewskiej, tam też przyszedł na świat syn Sergiusz.

Jako nastolatka występowała na szkolnych akademiach i przeglądach z zespołem Biało-Zieloni, związanym z Wojewódzkim Domu Kultury w Koszalinie. Na gitarze nauczyła ją grać siostra. Miała też na koncie próby baletowe i występy w chórze Collegium Musicum.

Przełomowy okazał się rok 1963, gdy wystąpiła na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. – Jako jedna z laureatek tak zwanej złotej dziesiątki zostałam porwana do zespołu Czerwono-Czarni – wspominała w rozmowie z magazynem "Polki w Świecie". - Nie ona jedna: pierwsze profesjonalne muzyczne kroki stawiały z tym zespołem, pionierem polskiego bigbitu, późniejsze gwiazdy polskiej piosenki, w tym Seweryn Krajewski, Wojciech Gąssowski i Karin Stanek. Sobczyk została jedną z solistek grupy, choć jak twierdziła, to marzenie spełniło się kosztem innego. Miała szkołę, myślała o studiach.

- Zawsze chciałam być pedagogiem, ale ten szybki zawrót głowy, koncerty i występy w telewizji uniemożliwiały dalszą naukę w koszalińskim liceum pedagogicznym. Będąc w trzeciej klasie, zdecydowałam się przerwać naukę. Dopiero po kilku latach przyszedł czas na egzamin maturalny.

W 1968 roku wielkim przebojem Czerwono-Czarnych stała się tytułowa piosenka z płyty "Zakochani są sami na świecie", duet Sobczyk z mężem Henrykiem Fabianem, który dołączył do zespołu pięć lat wcześniej. Najpierw przyszło zauroczenie, potem miłość. - To była prawdziwa piosenka, bo byliśmy w sobie bardzo, bardzo zakochani – mówiła. Henryk Fabian zmarł w 1998 roku. Nadużywał alkoholu.

W 1970 roku, po rozstaniu z zespołem, z Fabianem współtworzyli grupę Wiatraki, razem z Ryszardem Poznakowskim, byłym muzykiem Czerwono-Czarnych. W 1975 roku na świat przyszedł syn, Sergiusz Fabian Sawicki. Był gitarzystą, kompozytorem i liderem rockowych grup Kashmir i Marrakesh. Wychował się u przyjaciół swoich rodziców, państwa Sitków, a bliższe relacje z matką nawiązał dopiero po 2008 roku, gdy na stałe wróciła do Polski. W 2012 roku nagrał płytę "Marrakesh i Przyjaciele - Pamięci Kasi Sobczyk", z udziałem między innymi Wojciecha Waglewskiego, Krzysztofa Cugowskiego, Wandy Kwietniewskiej i Anii Rusowicz. Dochód przeznaczony został na profilaktykę walki z rakiem. Zmarł 23 sierpnia 2013 roku, po krótkiej chorobie, niespełna miesiąc po tym jak ożenił się ze swoją długoletnią partnerką, Joanną.

O chorobie dowiedziała się 1 grudnia 2003 roku, gdy udała się do lekarza. Do Polski wróciła na stałe w 2008 roku. Ostatnie dwa lata życia upłynęły jej na walce z chorobą i problemach mieszkaniowych. W pomoc zaangażowała się między innymi Halina Frąckowiak, która pomogła załatwić formalności związane z jej powrotem, a także mieszkanie komunalne w Koszalinie. Natomiast piosenkarz Edward Hulewicz stał się niemalże reprezentantem interesów gwiazdy w mediach. Sponsor Stanisław Lencki opłacił prywatną karetkę pogotowia, a ta przewiozła ją z hospicjum w Koszalinie do hospicjum przy Warszawskim Centrum Onkologii. Miała tam jednoosobowy pokój. Na pytanie, dlaczego mieszka w hospicjum, zadane w ostatnim wywiadzie, odpowiedziała. - Koniecznie muszę znaleźć osobę, która zamieszkałaby ze mną w Koszalinie. Nie władam jedną ręką, jest lekko sparaliżowana i trudno mi wykonywać najprostsze czynności.

Katarzyna Sobczyk pochowana została 5 sierpnia 2010 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Chwal

Re: Kasia Sobczyk

Postprzez Chwal » 21 Lut 2015, 22:40

Paweł Piotrowicz, "Kasia Sobczyk: dziewczyna wielu marzeń", Onet.pl, 20 lutego 2015

http://muzyka.onet.pl/pop/kasia-sobczyk ... rzen/f6k6f
Chwal

Re: Kasia Sobczyk

Postprzez Darek » 21 Lut 2015, 22:46

Image

Zdjęcie: youtube.com
Darek

Powróć do Koszalinianie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość