Kaplice w Koszalinie

Wyślij odpowiedź


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: Kaplice w Koszalinie

Re: Kaplice w Koszalinie

Post przez Basia » 10 Sty 2012, 22:44

Usytuowanie kaplic koszalińskich.

1. Kaplica Ducha Świętego - początek ulicy Andersa (od strony ul. 1 Maja), prawa strona, jeszcze przed wjazdem w uliczkę Słowackiego.
2. Kaplica św. Jerzego - róg ulic Jana z Kolna i Dworcowej.
3. Kaplica św. Gertrudy - ul. Modrzejewskiej, obok Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, obecnie świątynia protestancka.
4. Kaplica św. Mikołaja - ul. Podgórna, rejon placu utworzonego przez rozwidlenie ulicy Podgórnej prowadzącej do góry od placu Kilińskiego, naprzeciwko dawnego przedszkola (później chyba był tam MOPS).
5. Kaplica św. Jakuba - początek ul. Dąbrowskiego, od strony ul. Podgrodzie.
6. Kaplica Maryjna (sanktuarium) na Górze Chełmskiej - Góra Chełmska, szczyt Krzyżanki.
7. Kaplica mniszek cysterek - ul. Mickiewicza, w tym samym miejscu, w którym stoi cerkiew prawosławna.

Re: Kaplice w Koszalinie

Post przez Krzysztof » 08 Sty 2012, 23:55

@Gringojan

Jestem tego samego zdania, użycie sformułowania "wybudowano w miejscu" nie oznacza wcale, że nie wykorzystano części budowli lub przynajmniej fundamentów i przyziemia świątyni cysterek przy budowie kaplicy zamkowej Trójcy Świętej. Tym bardziej, że sam zakładałem wątek o kościele zamkowym TUTAJ, w którym napisałem "Zabytkowy portal pochodzący z kaplicy pocysterskiej. Znajduje się od strony wschodniej i kiedyś był głównym wejściem do świątyni". Nie wyobrażam sobie w ogóle pożaru, który wypala wszystko włącznie z fundamentami, takiej siły niszczycielskiej nie miały nawet pożary podczas bombardowań dywanowych niemieckich miast w czasie II wojny światowej, kiedy powstawały trąby i huragany ogniowe. Nawet one nie wywołały całkowitego wypalenia kamienic ceglanych i budowli.

Re: Kaplice w Koszalinie

Post przez Gringojan » 08 Sty 2012, 22:03

Tak mi się zdaje, a nawet pewny jestem, iż kaplica klasztorna przetrwała w części dolnej i do mniej więcej, wysokości okien do dnia dzisiejszego. Nigdy nie została tak zniszczona aby w jej miejscu budowano nowy obiekt. Użytkowano ją dotąd, dopuki żyły cysterki, czyli lata 1550 - 1555.
Kościół zamkowy był jej przebudową, powiedziałbym rekonstrukcją czy też rewaloryzację (po dzisiejszemu) bez zmiany planu poziomego.
Pozostałości kaplicy i szpitala Ducha Świętego, jak sądzę, bardzo mizerne chybą mogą być jedynie pod chodnikiem i jezdnią ul . Gen. Wł. Andersa, na odcinku, z 40 m od ul. 1 Maja.

Re: Kaplice w Koszalinie

Post przez MaciekW » 08 Sty 2012, 20:17

An derselben Stelle stand früher die Capella St. Spiritus, welche 1319 von einigen wohlhabenden Bürgern aufs Neue zum Gottesdienst eingerichtet ward. 1335 ertheilten einige Bischöfe in Avignon der Kirche einen Ablassbrief, welchen 1336 Bischof Friedrich von Eikstedt bestätigte. Das Hospital brannte 1617 mit der Kapelle vollständig nieder und auf die Stelle ward ein Armenhospital zu St. Spiritus gebaut und nach dessen Vereinigung mit dem Georgenhospital das Königliche und Stadtgymnasium daselbst eingerichtet. Jetzt dienen die Gebäude als Schulen und scheint von den alten Theilen nichts mehr vorhanden zu sein.

W tym samym miejscu była dawniej kaplica Duch Świętego (Capella St. Spiritus), która w 1319 roku przez zamożnych obywateli została przywrócona do kultu. W 1335 roku udzieliło kilku biskupów z Awinionu list odpustowy, który w 1336 r. przez biskupa Fryderyka von Eikstedt został potwierdzony. Szpital spłonął całkowicie wraz z kaplicą w 1617 roku, a w tym miejscu powstał szpital dla ubogich Ducha Świętego, a po jego zespoleniu ze szpitalem św. Jerzego, królewskie i miejskie gimnazjum tam urządzono. Teraz budynki są wykorzystywane jako szkoła i nic nie wydaje się być obecne ze starych części.

Proszę podać źródło informacji! Admin

Kaplice w Koszalinie

Post przez Krzysztof » 08 Sty 2012, 11:14

Oprócz kaplicy na Chełmskiej Górze oraz kaplicy zamkowej pw. Trójcy Świętej zbudowanej w miejscu kościoła klasztornego cysterek (obecnie cerkiew prawosławna) istniało w Koszalinie jeszcze kilka kaplic.

1. Kaplica Ducha Świętego, istniała wcześniej, w 1319 roku przywrócono ją do celów kultowych, spłonęła podczas pożaru w 1617 roku.

2. Kaplica św. Jerzego, znajdująca się poza murami miasta przy Nowej Bramie, wzmiankowana w 1333 roku, rozebrana w 1792,

3. Kaplica św. Gertrudy, istniejąca do dziś, zbudowana w 1384 za Bramą Wysoką, gotycka, restaurowana w 1662.

4. Kaplica św. Mikołaja, wzmiankowana w 1424, usytuowana za Bramą Młyńską, od 1775 roku służąca dla potrzeb katolików, rozebrana w 1822 roku.

5. Kaplica św. Jakuba, usytuowana za Bramą Młyńską, rozebrana w 1735 roku.

Góra

cron