"Wybory" do rad osiedli

Wyślij odpowiedź


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: "Wybory" do rad osiedli

Re: "Wybory" do rad osiedli

Post przez koles » 16 Paź 2012, 18:54

Flavi napisał(a):Już po "wyborach" Zainteresowanie żadne, frekwencja 7 procent mimo zmasowanej kampanii promocyjnej w mediach. Wśród nowych radnych wiele starych nazwisk ludzi z dawnej i obecnej nomenklatury, członków partii, urzędników.

te wybory to nie wiem komu potrzebne,chodza sami sie wybieraja,lepiej zrobic ruletke,na kogo wskaze tego bec do rady,i nie potrzebne takie komedie.

Re: "Wybory" do rad osiedli

Post przez Flavi » 15 Paź 2012, 23:03

Już po "wyborach" Zainteresowanie żadne, frekwencja 7 procent mimo zmasowanej kampanii promocyjnej w mediach. Wśród nowych radnych wiele starych nazwisk ludzi z dawnej i obecnej nomenklatury, członków partii, urzędników.

Re: "Wybory" do rad osiedli

Post przez Eva » 30 Wrz 2012, 11:20

Czemu Romecki nie startuje na radnego?

Re: "Wybory" do rad osiedli

Post przez ZMarz » 21 Wrz 2012, 11:49

pgurs napisał(a):Jeśli chodzi o radnego samorządu hrabstwa w UK to traci mandat jeśli nie uczestniczy w pracach Rady przez okres 6 miesięcy. Uzupełnienie składu rady może nastąpić tylko w wyniku ponownych wyborów.To co w UK jest normą i obyczajem, a ludzie mają zaufanie do rządzących, którzy wywodzą się spośród nich i od nich są zależni, w Polsce ze względu na permanentną wojna polityczną wywołaną wadliwą ordynacją do Sejmu, może szybko przekształcić się w instrument eliminowania polityczne konkurencji. Wzorowanie się na UK będzie miało sens wtedy, kiedy w Polsce będzie system polityczny wzorowany na UK, przede wszystkim JOW wyborach do izby niższej parlamentu.

Re: "Wybory" do rad osiedli

Post przez pgurs » 20 Wrz 2012, 22:44

Jeśli chodzi o radnego samorządu hrabstwa w UK to traci mandat jeśli nie uczestniczy w pracach Rady przez okres 6 miesięcy. Uzupełnienie składu rady może nastąpić tylko w wyniku ponownych wyborów.

Re: "Wybory" do rad osiedli

Post przez Bodzio » 18 Wrz 2012, 19:35

W brytyjskim JOW też istnieje zasada rezygnacji z wyborów, ale to dotyczy zupełnie innej sytuacji. Jeśli (teoretycznie) w jednomandatowym okręgu wyborczym jest tylko jeden kandydat, to wówczas rezygnuje się z wyborów w tym okręgów, a kandydat automatycznie zostaje wybrany. Ale to dotyczy jednomandatowego okręgu wyborczego, tutaj natomiast wybory są w w okręgu wielomandatowym, którym jest osiedle.

Re: "Wybory" do rad osiedli

Post przez Flavi » 18 Wrz 2012, 17:08

Członkami rad osiedli mogą zostać osoby nie pochodzące z wyborów. Może też dojść do sytuacji, że wyborów do rady w ogóle nie będzie, wtedy chyba dalej działa stara rada.
---------------------------------------------------
Ordynacja wyborcza
§21.1. Wybory przeprowadza się, jeżeli ilość zgłoszonych kandydatów jest większa od ustalonej liczby mandatów dla danej Rady Osiedla.
3. Jeżeli po przeprowadzeniu procedury, o której mowa w ust.2 liczba zgłoszonych kandydatów na członków Rady Osiedla, będzie równa ustalonej liczbie mandatów w danej Radzie Osiedla lub będzie stanowiła co najmniej bezwzględną większość statutowego składu rady, głosowania nie przeprowadza się, a za wybranych na członków Rady Osiedla, Miejska Komisja Wyborcza uznaje zarejestrowanych kandydatów.
4. Jeżeli po przeprowadzeniu procedury, o której mowa w ust.2 albo na skutek zdarzeń, o których mowa w § 22, liczba zgłoszonych kandydatów będzie mniejsza niż bezwzględna większość statutowego składu Rady Osiedla, wyborów do takiej rady nie przeprowadza się.

Re: "Wybory" do rad osiedli

Post przez Andrzej Hozler » 18 Wrz 2012, 17:01

Dlatego trudno tu mówić o "wyborach", należy mówić raczej o pewnej procedurze wyłaniania rad osiedlowych. Zgodnie z ordynacją zgłaszanie kandydatów następuje najpóźniej 30 dni przed głosowaniem, które wyznaczono na 14 października. Miejska Komisja Wyborcza może przedłużyć termin zgłaszania kandydatów o 3 dni, jeśli liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza od liczby mandatów lub jej równa. 14 września przypadał na piątek, trudno powiedzieć dlaczego te 3 dni wyznaczono od wtorku 18 września, a nie od poniedziałku 17 września. Widać tu dość swobodne podejście Komisji do procedur, ale jak napisałem wcześniej, głównym grzechem tych wyborów jest nazywanie ich "wyborami". Mamy do czynienia raczej z pewną procedurą niż z wyborami.

Aktywność społeczna jest przede wszystkim pochodną najważniejszej ordynacji wyborczej do Sejmu. Ta tworzy państwo partyjne i oligarchiczne, które pozbawia społeczeństwo biernego prawa wyborczego i roli suwerena. To z kolei wywołuje apatię społeczną i zjawisko odsuwania się do spraw publicznych. I to jest też zasadniczy problem wyborczy i "ordynacyjny" w Polsce, a nie wybory do rad osiedli w Koszalinie.

Re: "Wybory" do rad osiedli

Post przez Flavi » 18 Wrz 2012, 16:29

W opublikowanym kalendarzy wyborczym ustalono, ze ostatnim dniem zgłaszania kandydatów na radnych jest 14 września. Ponieważ do jednego z rad osiedla zabrakło chętnych... przedłużono termin zgłaszania kandydatów do tej rady.

Image

Image

Re: "Wybory" do rad osiedli

Post przez Andrzej Hozler » 18 Wrz 2012, 15:48

Alonso napisał(a):Tylkjo że radni zasiadający w Miejskiej Komisji Wyborczej pochodzą z wyboru.


Wybory do Rady Miejskiej trudno uznać za demokratyczne, skoro radny, który zdobywa więcej głosów od 16 radnych zasiadających w obecnej 25-osobowej Radzie, nie zostaje radnym. Podobnie jest z realizacją biernego prawa wyborczego (prawa do wybieralności), skoro ordynacja uprzywilejowuje komitety partyjne, a dyskryminuje zwykłe komitety mieszkańców. Pośrednio niedemokratyczność wyborów do Rad przyznają sami rządzący, zmieniając ordynację od następnych wyborów przypadających na rok 2014 z proporcjonalnej na większościową jednomandatową. Nie wiem jaki jest sposób wyłaniania tych 5 członków Komisji spośród radnych, czy dochodzi do głosowania, czy ustalony jest parytet, w każdym razie skład tych 5 radnych odzwierciedla układ sił w Radzie tzn. większość z nich jest z partii rządzącej. Dlatego powstałe ciało jest ciałem jednak niewybieralnym w wyborach powszechnych (jako Miejska Komisja Wyborcza), politycznym (radni partyjni) i urzędniczym (radni mianowani przez Prezydenta).

Góra

cron