Władysław Rogowski

Wyślij odpowiedź


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: Władysław Rogowski

Re: Władysław Rogowski

Post przez Tadeusz » 19 Maj 2017, 21:29

Image

Władysław Rogowski

Post przez Tadeusz » 19 Maj 2017, 21:24

Mój stryj, podporucznik Władysław Rogowski z 14. batalionu Żbik, dowódca plutonu. Pod Monte Cassino zajmował pozycje na wzgórzu 706. 12 maja został ciężko ranny, stracił wzrok, położono go wśród poległych. Odznaczony orderem Virturi Militari. We wniosku o nadanie orderu napisano: "ranny w lewe biodro nie zwraca na to uwagi - po odprowadzeniu rannych, wraca na punkt obserwacyjny", następnie jest "bardzo ciężko ranny, uderzony odłamkami kamieni i pocisku moździerzowego - traci wzrok; ostatnim wysiłkiem woli i świadomości wydaje jeszcze zarządzenia bojowe i wówczas dopiero kończy swą piękną służbę żołnierza".

W szpitalu amerykańskim na Sycylii odzyskał widzenie na jedno oko, wrócił na front. Po wojnie na emigracji w Anglii, związany przez rodzinę z Koszalinem, przyjeżdżał kilkakrotnie do miasta, które bardzo podziwiał. Zmarł w 2000 roku, prochy zgodnie z jego wolą sprowadzono do Polski, spoczywa na cmentarzu w Bydgoszczy. W kościele Ducha Świętego w Koszalinie znajduje się ufundowana przez niego tablica pamięci batalionu Żbik.

Góra

cron