Schwederowie

Wyślij odpowiedź


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: Schwederowie

Re: Schwederowie

Post przez Thaddeus » 31 Sty 2017, 21:26

Uniwersytet w Tybindze, jeden z najstarszych w Niemczech, chociaż o 100 lat prawie młodszy o naszego Jagiellońskiego. Absolwentami byli m.in astronom Kepler i filozof Hegel. Gabriel Schweder był profesorem prawa na tym uniwersytecie, w Koszalinie mieszkała jedna z gałęzi tej rodziny, więc na starość prawdopodobnie tutaj powrócił. Ojciec pełnił w Koszalinie urząd Kirchenprovisora (wysoki urzędnik w kościele, zwykle wyznaczony rajca miejski). Nie pamiętam czy to on, czy jego ojciec założyli Fundację Schwederów (przy obecnej ul. Chrobrego)

Lebensdaten 1648 bis 1735
Geburtsort: Köslin (Koszalin, Hinterpommern)
Sterbeort: Tübingen
Beruf/Funktion: Staatsrechtler ; Jurist ; Pfalzgraf
Konfession: evangelisch
Namensvarianten:
Schweder, Johann Gabriel
Schweder Gabriel von
Schweder, Gabr.

Image

Schwederowie

Post przez Thaddeus » 31 Sty 2017, 21:22

Schwederowie pochodzili ze Szkocji, z jednego z najbardziej szanowanych w XIV wieku rodów szlacheckich. Sytuacja w kraju, ciągłe wojny i niepokoje, zmusiły ich do opuszczenia ojczyzny w następnym XV stuleciu. Najpierw osiedlili się w Holandii, później w Danii, a następnie na Pomorzu, głównie w Koszalinie, gdzie od XVI wieku regularnie pełnili urzędy burmistrza lub rajców miejskich.

Góra

cron