Pawilon pod Gryfami zburzony!!!

Wyślij odpowiedź


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: Pawilon pod Gryfami zburzony!!!

Re: Pawilon pod Gryfami zburzony!!!

Post przez Adamo » 15 Maj 2014, 07:52

Maj 2014

Image

Re: Pawilon pod Gryfami zburzony!!!

Post przez Adamo » 15 Maj 2014, 07:51

Maj 2014

Image
Image

Re: Pawilon pod Gryfami zburzony!!!

Post przez Janusz » 05 Sty 2014, 00:47

25 grudnia 2013.

Image
Image

Re: Pawilon pod Gryfami zburzony!!!

Post przez Janusz » 05 Sty 2014, 00:46

25 grudnia 2013. Budynek usługowo-mieszkalny przy ul. Zwycięstwa 109 jest już niemal gotowy. Po lewej stronie widać betonową konstrukcję, do której przytwierdzony będzie fronton dawnego pawilonu pod Gryfami.

Image
Image

Re: Pawilon pod Gryfami zburzony!!!

Post przez Gringojan » 21 Gru 2011, 23:08

Prasa (szczególnie z "takimi" korzeniami), kłamie , być może z samego przyzwyczajenia. Cały obszar Koszalina obejmujący Starówkę i tzw Górne Miasto jest w rejestrze zabytków, czego dowodem jest np siedziba urzędu demolowania koszalińskich zabytków. Więc działanie Ratusza i tego urzędu to przestępcza zmowa.

Re: Pawilon pod Gryfami zburzony!!!

Post przez Aza » 17 Gru 2011, 11:38

"Wbrew temu, co twierdzi wielu mieszkańców, to nie był zabytek i nigdy nie był wpisany do rejestru zabytków" - napisał nasz nieoceniony Głos Koszaliński o wyburzonym pawilonie, jak najbardziej zabytkowym, nazywanym w Koszalinie "Pawilonem pod Gryfami" od pięknych przedstawień gryfów uwidocznionych na attyce. Na forum koszalin7.pl można przeczytać inną opinie, dotyczącą klasyfikowania innego rodzaju budowli: "W Poznaniu aby uniknąć wyburzeń i zachować te dość unikalne dzisiaj budowle, wszystkie szalety miejskie wybudowane przed II wojną światową wpisano do rejestru zabytków". Jasno więc z tego wynika, że zabytkiem nie jest to, co jest zabytkiem, ale to, co urzędnicy uznają za zabytek. A to czyni pewna różnicę i nie pozwala na bezkrytyczne pisanie tego, co był uprzejmy napisać nieoceniony Głos Koszaliński. Jeśli urzędnicy uznają, że kawałek gruntu jest wart grzechu i można go sprzedać z dobrym zyskiem (a takie działki stanowią większość w historycznym śródmieściu), to ani możliwość wystąpienia znalezisk archeologicznych, ani nawet wartość zabytkowa, nie będą przeszkodą do tego, żeby inny urzędnik, podporządkowany politycznie temu urzędnikowi z ratusza, wykreślił budowlę z rejestru. W Koszalinie już nie takie zabytki, jak skromny pawilonik szły pod nóż, inne zaś przebudowano w taki sposób, że trzeba niemałej wyobraźni, żeby dostrzec w tym zabytek.

Podobny los spotyka również miejsca pamięci narodowej. Ostatnio zupełnie wypadł z łask władzy, hołubiony przez długie lata pomnik przed koszalińskim ratuszem (Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy). I to do tego stopnia, że pozwolono na jego "oszmacenie", jak trafnie określił jeden z internautów happening zorganizowany pod tym pomnikiem przez pseudoartystów Kupa Wojewódzkich (to 48-letni nastolatek rodem z Koszalina, znany z wkładania flagi narodowej w kupę). Trudno się oprzeć wrażeniu, że celem tej finansowanej przez podatników zabawy nazwanej "Koszmarlin" było wskazanie pomników niegodnych naszej pamięci, bo pochodzących z niesłusznego ustroju, posłusznie i z zapałem wdrażanego przez protoplastów dzisiejszych władców Koszalina. Monument, obok którego spoczywają prochy z miejsc bitewnych Pomorza obwieszono jakimiś szmatami, a informacji o pomniku nawet nie ma w Wikipedii pod hasłem Pomniki w Koszalinie.

Nawet jeśli uwzględnimy dobrą wolę urzędników, potrzebę podejmowania szybkich decyzji, sprzyjających rozbudowie miasta, chęć uniknięcia przewlekłych procedur, które są w stanie wstrzymać budowę na wiele lat i zniechęcić potencjalnych inwestorów, to ten wyjątkowy pośpiech związany z przekształcaniem zabytków w nie-zabytki, miejsc pamięci narodowej, w miejsc bez-pamięci, nie znajduje usprawiedliwienia. Jest sprzeczny z duchem demokracji i samorządności, o ile przez samorządność rozumiemy rządy Koszalinian przez swych przedstawicieli, a nie rządy wyalienowanej koterii. Decyzje urzędników nie mogą odbywać się z pogwałceniem lokalnej tradycji, przyzwyczajeń, a przede wszystkim głosu mieszkańców.

Re: Pawilon pod Gryfami zburzony!!!

Post przez bronbar5 » 14 Gru 2011, 00:22

Ten drugi pawilonik w głębi bliżej policji też juz zburzony :(

Re: Pawilon pod Gryfami zburzony!!!

Post przez konserwator » 23 Lis 2011, 19:21

ger napisał(a):To se ne wrati... jeszcze jeden zabytek odpłynął w siną dal... szkoda...

Na zdjeciu tym co pokazano nowy budynek jest pokazana sciana fasadowa od ulicy,pewnie zrobia teraz ja ze steropianu .Bo mogli zostawic ta co byla.Ale po co to tak jak z budynkiem naprzeciw ..Saturna..dawniejsze ..PKO..miala byc fasada jak dawniej ale jest jakas inna skaradztwo,.

Re: Pawilon pod Gryfami zburzony!!!

Post przez Wawrzyk » 23 Lis 2011, 17:35

Dziś legł pod ciosami koparki kolejny pawilonik, ten w głębi, bliżej gmachu policji.

Re: Pawilon pod Gryfami zburzony!!!

Post przez ger » 20 Lis 2011, 23:56

To se ne wrati... jeszcze jeden zabytek odpłynął w siną dal... szkoda...

Góra

cron