Herb Koszalina

Wyślij odpowiedź


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: Herb Koszalina

Re: Herb Koszalina

Post przez Gringo - jan » 08 Lip 2018, 19:29

Autorem jest artysta - rzemieślnik ze Słupska, teraz chyba raczej czynny jako lokalny polityk.

Re: Herb Koszalina

Post przez Krzysztof » 02 Lip 2014, 21:53

RoMaDan napisał(a):A co powiecie Panowie na to?
http://instagram.com/p/p8rOzbhtw4/

pozdrawiam
Robert


Bardzo ładny. A możemy zdjęcie zamieścić na forum? Może kilka słów o autorze, pracowni itd. Bylibyśmy wdzięczni.
Pozdrawiam

Re: Herb Koszalina

Post przez RoMaDan » 02 Lip 2014, 13:10

A co powiecie Panowie na to?
http://instagram.com/p/p8rOzbhtw4/

pozdrawiam
Robert

Re: Herb Koszalina

Post przez wski » 23 Mar 2012, 21:45

Tutaj trochę lepiej widać ale też niewyraźnie.

Image

Re: Herb Koszalina

Post przez Flavi » 23 Mar 2012, 20:34

Zgadza się, u Schwenklera przeczytałem że kamień węgielny pod czwarty ratusz położono 18 czerwca 1827 roku. Herb miasta był wyrzeźbiony w kamieniu. Schwenkler nie wspomina o hausmarkach. Cytat:

Über dem Eingang war das in Stein gehauene Stadtwappen (die Schüssel mit dem Johannishaupt und darüber die Bischofsmütze).....
Nad wejściem był rzeźbiony w kamieniu herb miasta (misa z głową Jana Chrzciciela, ponadto mitra biskupia)...

Re: Herb Koszalina

Post przez Gringojan » 22 Mar 2012, 21:08

Okropnie irytuję się tym, że nie ma dotąd porządnego zdjęcia herbu z Ratusza. Szukam cierpliwie kopii, z którejś KZ (lata 20-te) z artykółem Schultza o herbie Koszalina.
Jest tam dokładny rysunek herbu z Ratusza, właśnie taki jak na zdjęciu. Jest, mam nadzieję, do ustalenia czemu umieszczono pod wizerunkiem św. Jana ten podwójny hak.
Na roboczo, sądzę, iż to pokłosie (sporo "dopieszczone") herbu zamieszczonego na planie Wendlanda ale należy pamiętać o denarach i odważnikach, gdzie herb - św. Jan i hausmarka - podwójny hak wspólnie występują, a to jeszcze XV wiek, odważniki mogą być nawet wcześniejsze.
Sądzę też, że ma to wszystko związek z przebudową Ratusza, a raczej z jego budową zupełnie od nowa. Około 1840, w tym też czasie Benno pisze i wydaje historię Koszalina, a więc DZIAŁO się.

Re: Herb Koszalina

Post przez Flavi » 21 Mar 2012, 04:50

Ciekawi mnie jak wyglądał herb miasta na przedwojennym ratuszu, który jak wiadomo nie przetrwał wojny i uległ zniszczeniu w 1945 roku. Wybrałem najbardziej wyraźne zdjęcie ratusza jakie posiadam i powiększyłem ten fragment, ale herb jest słabo widoczny. Jest to herb chyba herb Benna, widać trochę jego elementy - bujne kartusze wokół i dość małe godlo w środku tzn. głowa Jana Chrzciciela na okrągłej misie, chyba (?) przedstawiona w półprofilu. Może ktoś dysponuje lepszym zdjęciem, na którym lepiej widać herb???

Image

Re: Herb Koszalina

Post przez Gringojan » 23 Lut 2012, 21:09

Teoretycznie godła miasta, herbu tego miasta oraz pieczęci tego samego miasta mogą być różne. Na przykład, wspólny produkt wydrwigroszy-cwaniaków i frajerów, niesłychanie prymitywne i infantylne zarazem, obecne logo Koszalina jest (trudno mi to przechodzi przez gardło - działa odruch wymiotny na to g ... o) jest godłem miasta. Powiedziałbym, że to efekt defekacji konia co robi za kota na pustyni.
Przypkowski, dobrze wiedział jakiego psikusa sprawi czerwonej hołocie (rządzącej wtedy Koszalinem), jednak chyba nie docenił twardości tego betonu ...
AD REM.
1. Jest USTALENIEM a nie hipotezą to, iż herb Koszalina, ten który heraldyka, jako nauka wskazuje, przedstawia wizerunek jego Patrona - św. Jana Chrzciciela. Mowiąc o herbie Koszalina, co oczywiste, koncentrujemy się na jego godle. Wiemy też, iż generalnie każdy herb stanowi tarcza i godło, w polu tarczy znajduje się godło tegoż herbu. Przy okazji, herbem może być sama tarcza (pole puste, ale zawsze o jakiejś barwie) natomiast nigdy samo godło nie jest herbem. Dodam, że w heraldyce miejskiej, jak mi wiadomo, sama tarcza nie występuje.
2. W heraldyce, osoby przedstawia się w całej postaci lub w jakimś skróceniu (np. półpostać, popiersie, twarz), NIE PRZEDSTAWIA się osoby jako przedmiotu - ucięta głowa. Krótko mówiąc, określenie "głowa" to tak jak w fotografii - jest to wizerunek osoby w tym zakresie (kadr). Zauważmy, iż dopiero w XVIII wieku, na planie Wendlada pojawia się wizerunek św. Jana w pozycji "położonej". Poprzez stulecia widzimy Jana na wprost - jak na fotografii do dowodu osobistego i wcale nie jest to żadna przesada. Herb miasta jest jego DOWODEM OSOBISTYM. Krzysztof taką zasadę świetnie podkreślił.

Re: Herb Koszalina

Post przez Krzysztof » 23 Lut 2012, 12:16

Cechy wspólne wizerunku Jana Chrzciciela na pieczęciach na przestrzeni ok. 500 lat:

1. Głowa (twarz) jest zawsze przedstawiona en face (półprofil na herbie Benna jest wyjątkiem a nie regułą, regułę stanowi przedstawienie en face).
2. Niemal identyczne przedstawienia głowy "z długimi lokami włosów po bokach i (...) podwójną brodą" (prof. Gumowski).
3. Głowa spoczywa przeważnie na okrągłej misie "jakby w okrągłej aureoli" (prof. Gumowski).


I to jest herb Koszalina, jeśli mamy kierować się wspólnymi, najczęściej występującymi cechami przedstawień głowy Jana Chrzciciela.

Re: Herb Koszalina

Post przez lobo3 » 23 Lut 2012, 07:59

Gringojan napisał(a):Jak chrzanić to byleby z sensem. Wątek jest o herbie i po co mieszać z pieczęciami ? Ten temat prof. Gumowski omówił wystarczająco i raczej wyczerpująco. Zarówno od strony sfragistyki jak i heraldyki.
Nie pojawiło się NIC nowego w tych materiach, no może ponad moje ustalenie, iż rysunek herbu Koszalina z planu Wendlanda został uformowany na kształt chrzcielnicy.
Ale to nie zmienia w najmniejszym stopniu tego, że prawdziwym herbem Koszalina jest wizerunek św. Jana Chrzciciela.
Chodzą słuchy o zamiarach wydawniczych na okoliczność 750 -lecia Koszalina i jak się zdaje z etapem pośrednim 2014. Obawiam się, że ktoś tam będzie próbował "przyswajać" onegoż KOTA DEFEKUJĄCEGO NA PUSTYNI jako herb Koszalina.


Chyba za wcześnie Gringo żeby mówić o USTALENIACH, co najwyżej można mówić o hipotezach. Jedyne znane herby Koszalina pochodzą z XIX i XX wieku, budzą one wątpliwość co do tego czy wiernie oddają GODŁO miasta. GODŁEM miasta jest głowa Jana Chrzciciela na misie (paterze), i takie GODŁA mamy tylko na pieczęciach i denarkach więc całkiem uzasadnione jest sięganie do tych wzorów. Sam wzorowałeś się na pieczęci kiedy opracowywaliście herb miasta do powieszenia go na szlakach turystycznych i w sali Rady Miejskiej obok nielubianej tak przez Ciebie WENDY. Więc nie rozumiem Twoich uwag Gringo.

Góra

cron