Korona piwowarów

Wyślij odpowiedź


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: Korona piwowarów

Re: Korona piwowarów

Post przez lobo3 » 12 Lut 2012, 18:03

Gringojan napisał(a):Nie ma co się bawić w teorie spiskowe, szczególnie po tylu latach. Najważniejsze, że w pierwszym i jedynym wydaniu Kroniki jest to, iż całość rękopisu została przetranskrybowana na język literacki - niemiecki. Zaczęto przygotowania do pełnego tłumaczenia na polski i to utknęło. Po prostu trzeba naciskac aby tego dokoczono, choćby z tej okazji, iż niedługo będzie 750 - letnia rocznica powstania Koszalina, więc chyba jest to oczywista oczywistość.
Powtarzam jednak, na KP muszą być oznaczenia producenta i zamawiającego a to będzie jednoznaczne z potwierdzeniem prawa Koszalina do rewindykacji naszego zabytku.


Wcale to nie muszą być teorie spiskowe Gringo. Nie zgadzam sie z Tobą że Korona musi mieć oznaczenia producenta itd... Nawet porównanie zdjęć wskazuje jednoznacznie na to że jest to korona z kościoła Mariackiego. Poza tym są jakieś dokumenty, archiwa, historycy, archiwiści itd. Moim zdaniem powodem milczenia jest zwyczajny konformizm, strach przed narażeniem sie jakiemuś ważniakowi kościelnemu albo ratuszowemu. Dlatego nikt w Koszalinie nie podjał sprawy i jej nie ruszył.

Re: Korona piwowarów

Post przez Gringojan » 11 Lut 2012, 22:41

Nie ma co się bawić w teorie spiskowe, szczególnie po tylu latach. Najważniejsze, że w pierwszym i jedynym wydaniu Kroniki jest to, iż całość rękopisu została przetranskrybowana na język literacki - niemiecki. Zaczęto przygotowania do pełnego tłumaczenia na polski i to utknęło. Po prostu trzeba naciskac aby tego dokoczono, choćby z tej okazji, iż niedługo będzie 750 - letnia rocznica powstania Koszalina, więc chyba jest to oczywista oczywistość.
Powtarzam jednak, na KP muszą być oznaczenia producenta i zamawiającego a to będzie jednoznaczne z potwierdzeniem prawa Koszalina do rewindykacji naszego zabytku.

Re: Korona piwowarów

Post przez Andrzej Hozler » 11 Lut 2012, 08:38

Krzysztof napisał(a):Nieprzetłumaczony w polskim wydaniu Kroniki Wendlanda fragment dotyczący Korony piwowarów.


Ciekawe, czy to tylko przypadek, że jak raz ten fragment Kroniki Wendlanda nie został przetłumaczony w polskim wydaniu. Co stało na przeszkodzie, żeby ten fragment podać w wersji polskiej? Ciekawe przez ręce ilu cenzorów przeszła ta publikacja.

Re: Korona piwowarów

Post przez Zbyszko » 24 Sty 2012, 16:52

Zmowa milczenia, w której biorą nasi "rzetelni" historycy, nasi pouczający nas na co dzień duchowni (prawda przede wszystkim) i politycy, co których jak raz nikt nie ma złudzeń, że to wielkiej klasy oszuści, ale dlaczego ludzie nauki (historycy) i ludzie wiary (duchowni) postanowili im dorównać, Pan Bóg jedynie wie.

Re: Korona piwowarów

Post przez ZM » 12 Sty 2012, 13:45

Korona ważyła 12 cetnarów, to by oznaczało aż około 600 kg mosiądzu. Czy to możliwe?

Re: Korona piwowarów

Post przez Elisa » 12 Sty 2012, 13:39

W przewodniku po kościele św. Jacka jest nawet rysunek Korony, ale ani jednego słowa o tym zabytku - skąd się wziął, kiedy go zamontowano, z jakiego okresu pochodzi. Jakaś zmowa milczenia, w której biorą też udział historycy.

Image

Źródło: Stanisław Szpilewski (tekst) i Zdzisław Daczkowski (grafika) "Kościół pw. św. Jacka" (broszura). Wydawca: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Słupsku.

Re: Korona piwowarów

Post przez zm » 12 Sty 2012, 12:32

Flavi napisał(a):Piękny i ogromny, wykonany z mosiądzu żyrandol z koszalińskiej katedry (przed wojną: kościół Mariacki) nazywany "Koroną piwowarów" (niem. Bierbrauercrone), ufundowany przez cech piwowarów (niem. Bierbrauerzunft), zniknął po 1945 roku. Gdzie się obecnie znajduje?Znajduje sie w Słupsku. Artykuł Tadeusza Rogowskiego na koszalin7.pl - Koszalińska "Korona piwowarów" znajduje się w Słupsku

Re: Korona piwowarów

Post przez Krzysztof » 09 Sty 2012, 00:01

Gringojan napisał(a):Jest przypuszczenie, iż koszalińska KORONA PIWOWARÓW w Słupsku się znajduje. Czy ktoś zechciałby dokładnie obejrzeć ten obiekt i stwierdzić, czy został wykonany dla Koszalina ?


Ktoś to właśnie zrobił, dlatego pojawił się ten wątek. Artykuł ukaże się jutro, w poniedziałek.

Re: Korona piwowarów

Post przez Gringojan » 08 Sty 2012, 22:16

Jest przypuszczenie, iż koszalińska KORONA PIWOWARÓW w Słupsku się znajduje. Czy ktoś zechciałby dokładnie obejrzeć ten obiekt i stwierdzić, czy został wykonany dla Koszalina ?
Muszą być na świeczniku cechy producenta i zamawiajacego. Zbyt to prestiżowa produkcja aby była anonimowa !

Re: Korona piwowarów

Post przez Krzysztof » 08 Sty 2012, 14:56

Die Gilde schenkte der Marienkirche die zwei Kronleuchter. Besonders interessiert uns die sogenannte Brauerkrone. Sie ist ein Werk des berühmten Meisters Fischer zu Nürnberg. Gewicht 12 Ztr., Höhe 12 Fuß, Breite 9 Fuß; sie hat 30 gebogene Armleuchter.

Gildia piwowarów podarowała kościołowi Mariackiemu dwa żyrandole. Szczególnie interesująca jest tzw. Korona piwowarów. Jest to dzieło znanego mistrza Fischera z Norymbergi. Waga 12 cetnarów, wysokość 12 stóp, szerokość 9 stóp; posiada 30 zakrzywionych świeczników.

Źródło: Zur Geschichte der Kösliner Brauerzunft / Von Kurzrock, Konrektor i. R. / Aus “Unsere Heimat” Nr. 22, Jahrgang 1927, Beilage zur Kösliner Zeitung / Übertragen durch Helga Dill

Góra

cron