Klasztor cysterek w Koszalinie

Wyślij odpowiedź


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: Klasztor cysterek w Koszalinie

Re: Klasztor cysterek w Koszalinie

Post przez kaktusio » 05 Cze 2018, 07:34

Klasztor cysterek był również w Reczu - w 1284 obok starej osady lokowano miasto, a na miejscu dawnego słowiańskiego grodu ufundowano w 1296 r. klasztor Cysterek

Re: Klasztor cysterek w Koszalinie

Post przez Westwind » 11 Maj 2016, 01:06

O zakonach i klasztorach na Pomorzu Zachodnim.
http://morzeprzygody.eu/?page_id=575

Re: Klasztor cysterek w Koszalinie

Post przez Krzysztoff » 01 Lip 2011, 22:46

Gringojan napisał(a):Kuczkowski podaje, iż jeszcze w 1552 roku koszalińskie cysterki prowadziły działalność opiekuńczą i charytatywną. Podaje też, że oba zakony żeńskie (w Koszalinie i Kołobrzegu) były wyłączone spod sekularyzacji i zostawały pod SPECJALNĄ opieką książąt - biskupów. Nie mogłem wytrzymać i nie czekałem, aż nabędziecie broszurę o Górze Chełmskiej.
Co prawda broszura, jako rzecz popularyzatorska nie posiada wykazu źródeł ale sądzę, iż są one poważne.


Nie pamiętam niestety źródła, ale gdzieś tu na forum już pisałem, że najnowsze badania historyków wskazują na bardziej ewolucyjny proces reformacji niż dotąd się przyjmowało. Kiedyś uważano, że sejmik w Trzebiatowie (1534) spowodował natychmiastową zmianę religii, po prostu nakazem władców (Cuius regio, eius religio) zmuszono ludność do innego wyznania. Dziś wiadomo, że był to proces bardziej długotrwały i ewolucyjny. Również sam protestantyzm ewoluował i początkowo był doktrynalnie bliski katolicyzmowi (pamiętajmy, że Luter, który był zakonnikiem, nie chciał żadnej nowej religii, ale naprawy tej która jest), dopiero później pojawiają się odłamy protestantyzmu i następuje rozejście doktrynalne (Kalwin, Zwingli itd.). Z czasem zresztą protestantyzm przekształci się w religię państwową i pojawią się prześladowania religijne, co zmusi wielu Pomorzan do emigracji (m.in. do Ameryki).

Re: Klasztor cysterek w Koszalinie

Post przez Gringojan » 01 Lip 2011, 20:45

Kuczkowski podaje, iż jeszcze w 1552 roku koszalińskie cysterki prowadziły działalność opiekuńczą i charytatywną. Podaje też, że oba zakony żeńskie (w Koszalinie i Kołobrzegu) były wyłączone spod sekularyzacji i zostawały pod SPECJALNĄ opieką książąt - biskupów. Nie mogłem wytrzymać i nie czekałem, aż nabędziecie broszurę o Górze Chełmskiej.
Co prawda broszura, jako rzecz popularyzatorska nie posiada wykazu źródeł ale sądzę, iż są one poważne.

Re: Klasztor cysterek w Koszalinie

Post przez Krzysztoff » 17 Lut 2011, 23:27

ok. 1550 - Umiera ostatnia mniszka koszalińska. Klasztor powoli popada w ruinę.

1560 - Rozebrano resztki murów pozostałych po klasztorze cystersek.

1569 - początek budowy przez Jana Fryderyka siedziby książęcej na gruzach dawnego klasztoru cysterek.

1575 - Zakończenie budowy zamku, rezydencji biskupów kamieńskich.

Re: Klasztor cysterek w Koszalinie

Post przez kaktusiak » 03 Gru 2010, 00:34

...wzrosła znacznie liczba domów żeńskich, w których znajdowały schronienie niezamężne córki i wdowy feudałów i mieszczan, a nawet rodziny książęcej. Powstały wtedy klasztory cysterek w Kromninie (1230), Szczecinie (1243), Marianowie (1248), Koszalinie (1277), Wolinie (1288), benedyktynek w Kołobrzegu (1278).
Wszystkie wspomniane wyżej klasztory wywodziły się z domów macierzystych w Niemczech bądź też stanowiły odgałęzienie pomorskich i rugijskich klasztorów. Miały one skutkiem tego dość wyraźny charakter niemiecki. (...)

Źródło: Historia Pomorza T I/2, red. Gerard Labuda, oprac. Kazimierz Ślaski

Re: Klasztor cysterek w Koszalinie

Post przez Krzysztof » 28 Gru 2009, 03:43

Czym różnili się cystersi od innych istniejących wówczas zgromadzeń mniszych, czy też od benedyktynów, z których sie wywodzą? Jan Wierusz Kowalski podaje dwie innowacje, które wiążą się z pojawieniem cystersów.

"Pierwsza dotyczy wprowadzenia instytucji braci konwersów. Reguły cysterskie wprowadziły obowiązek pracy fizycznej, od dawna przez mnichów zapomnianej, obowiązek ten dotyczył jednak przede wszystkim kategorii mnichów nieuczonych, prostaczków, "którzy śpiewać psalmów nie potrafią". Bracia chórowi, którzy spędzali po kilka godzin na liturgicznej służbie bożej, pracę fizyczna traktowali ulgowo, jako zajęcie dodatkowe. W taki sposób cysterskie klasztory przyjęły podział mnichów na dwie kategorie: kleryków i konwersów. Chociaż wszyscy byli jednakowo traktowani jako pełnoprawni członkowie zakonu, to jednak - rzecz jasna - grupa kleryków była uprzywilejowana i z biegiem czasu tylko ona stanowiła o losach zakonu.

(...)

Druga cechą reformy cysterskiej był jej centralizm, różniący się od centralizmu kluniackiego tym, że z jednej strony zachowano do pewnego stopnia autonomię poszczególnych klasztorów, a z drugiej - ustanowiono instytucje kapituł generalnych i generalnych wizytatorów, które miały za zadanie kierować całością zakonu. Z organizacją cysterską zbliżamy się już do pojęcia formalnego zakonu o odrębnej osobowości, nie będącego tylko luźną konfederacją klasztorów - jak to do dziś dnia ma miejsce u benedyktynów - ale tworzącego spójną formację religijną podporządkowaną jednej centralnej władzy."

Źródło: Jan Wierusz Kowalski, Świat mnichów i zakonów, Warszawa 1987

Re: Klasztor cysterek w Koszalinie

Post przez jadzik » 27 Gru 2009, 23:27

Tutaj proponuje wpisywać daty związane z historią koszalińskiego klasztoru. Dotyczy to także uposażeń oraz nabytków klasztoru. Dane są bardzo rozproszone, dlatego zbierajmy je w jednym miejscu.

1284 - Cysterki kupują wieś Rokosowo.

1284 - Cysterki otrzymują wieś Mokre jako darowiznę.

1288 - Cysterki kupują 13 łanów ziemi w Kęcinku.

1288 - Cysterki otrzymują przywilej w postaci patronatu nad kościołami w Dygowie, Jarzycach, każdy z czterema łanami ziemi oraz dodatkowo po 2 łany w Jarzycach, Świeszynie i Bielicach.

1288 - Rada miasta Koszalina potwierdza cysterkom posiadanie terenu, na którym wzniesiony jest klasztor.

1310 - Zakończenie konfliktu między cysterkami a Koszalinem w sprawie udziału klasztoru w budowie i utrzymaniu murów obronnych oraz płaceniu podatków na rzecz miasta. Cysterski godzą się na te warunki.

1334 - Koszaliński klasztor przekazuje klasztorowi w Reczu swoje przepisy zakonne i ceremoniał, jako wzorcowe do stosowania.

1350 - Cysterki kupują wieś Konikowo od braci Volrad i Otto Grube.

1370 - Cysterki kupują wieś Raduszka od koszalińskiego mieszczanina Bogusława Fredelanda.

1399 - Cysterki kupują wieś Łabusz nad jeziorem Jamno.

1400 - Cysterki kupują od mieszczanina koszalińskiego Jana Rogzowa, wieś Lubiatowo, graniczącą z Boninem.

1420 - Biskup kamieński Magnus potwierdza klasztorowi cysterek wszystkie przywileje i nabytki.

1422 - Posiadłości klasztorne powiększają się o zakupioną część wsi Borzeń, Gąski, Paprotna i Kiszkowa.

1425 - Wieś Kretomino należy do cysterek (brak danych, w jaki sposób weszły w posiadanie tej wsi).

1425 - Klasztor cysterek w Koszalinie posiada - oprócz patronatów nad kościołami - dwanaście wsi, sześć młynów, pobiera czynsze z siedmiu wsi, a także części wsi Mielno i Małe Mielno.

1427 - Cysterki kupują wieś Dzierżęcino wraz z Jeziorem Wyszoborskim od biskupa kamieńskiego Zygfryda. Jest to ostatni zakup dokonany przez koszaliński konwent. Do 1435 roku klasztor czerpie tez dochody z posiadanej warzelni soli w Kołobrzegu.

przed 1488 - Opatką klasztoru jest szczecińska księżniczka Anna, córka Bogusława VIII i siostra Bogusława IX.

Źródła:
1. Szlak cysterski w Polsce (w ww.szlakcysterski.org)
2. Barbara Popielas-Szultka, Znaczenie klasztoru cysterek koszalińskich w życiu średniowiecznego Koszalina

Re: Klasztor cysterek w Koszalinie

Post przez jadzik » 27 Gru 2009, 23:01

Żeńska gałąź zakonu cystersów powstała w 1125, w Tart, niedaleko Citeaux. Koszalińskie cysterki pochodziły z Itzehoe w Holsztynie. Klasztor Itzehoe był zatem klasztorem macierzystym dla klasztory w Koszalinie.

Re: Klasztor cysterek w Koszalinie

Post przez kaktus_kolczasty » 27 Gru 2009, 20:51

Pierwsze klasztory cysterskie powstały w La Ferté (1113), Pontigny (1114), Clairvaux (1115) i Morimond (1115). Organizację cystersów charakteryzowała struktura hierarchiczna. Zgodnie z tą zasadą klasztor w Jędrzejowie był filią klasztoru w Morimondzie a jednocześnie matką dla klasztoru w Rudach Raciborskich zaś ten był matką dla opactwa w Jemielnicy.

Image

Położenie pierwszych opactw cysterskich w Europie oraz maksymalny zasięg w wieku XIII. Źródło: Wikipedia brytyjska (GNU Free Documentation License/Creative Commons)

Na dzisiejszych ziemiach polskich są dwie gałęzie cysterskie wywodzące sie z opactw macierzystych w Clairvaux (1115) oraz Morimond (1115).

Image

Pochodzenie opactw cysterskich na terenach polskich (wg. J. Kłoczowskiego w: Dzieje sztuki polskiej; za: Encyklopedia Katolicka, t. 3)

Źródło: Wikipedia, Encyklopedia Katolicka t. 3, Lublin 1989

Góra

cron