Myśli o chrześcijaństwie

Wyślij odpowiedź


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: Myśli o chrześcijaństwie

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Post przez Ryba13 » 26 Kwi 2018, 11:12

U Mistrza Eckharta znalazłem ciekawą uwagę, że bardzo wielu ludzi traktuje Pana Boga jak świeczkę, przy pomocy której szuka czegoś, co jest im potrzebne. I gdy to znajdą, świeczkę odstawiają na półkę. XIV-wieczny mistyk dzięki tej metaforze wskazuje na kryterium wiary prawdziwej, to znaczy takiej, w której Bóg jest Bogiem, a nie narzędziem, którym człowiek się posługuje.

Religia nie jest bajeczką dla dzieci, głoszącą, że jak będziesz grzeczny, to wszystko będzie dobrze. Religia to opowieść o tym, że w świecie, w którym jest zło i dobro, człowiek został powołany do życia z Bogiem.

Współcześnie mamy tendencję do łagodzenia rzeczywistości – także religijnej. Nie opowiadamy dzieciom bajek braci Grimm, bo są zbyt straszne. Straszna też się nam wydaje opowieść o ofiarowaniu Izaaka. A ona pokazuje, że w relacji z Bogiem może nadejść czas próby.

Gdy Bóg wkracza w rzeczywistość ludzką, nie jest mitologicznym tworem przychodzącym, by wszystko zagłaskać.

W wierze jest moment zawierzenia, kiedy nie wiemy, dokąd wiara zmierza. Wiara nie jest podpisaniem umowy, w której wszystkie warunki są określone. Czasem jest zgodą na dramat, który – jeśli go zaakceptujemy – może okazać się oczyszczający.

Życie jest nieustanną próbą. Jest oczywistością, że prędzej czy później przyjdzie jakaś choroba, człowiekowi załamią się plany życiowe, itd. (…) Wchodzisz w zastany świat i masz zmierzyć się z próbą swojego życia. Ale nie zostajesz sam – to jest bardzo ważne.

------------------
"Więź". Z o. Janem Andrzejem Kłoczowskim rozmawiał Artur Sporniak. 25 kwietnia 2018

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Post przez westwind » 11 Wrz 2017, 12:09

The eye of perfected friendship with God is aware of deeper dimensions of reality, to which the eyes of the average man and the average Christian are not yet opened. To those who have this greater love of God the truth of real things is revealed more plainly and more brilliantly; above all, the supernatural reality of the Trinitarian God is made known to them more movingly and overwhelmingly.

Oko doskonalszej przyjaźni z Bogiem zdaje sobie sprawę z głębszych wymiarów rzeczywistości, które nie są jeszcze otwarte dla oczu przeciętnego człowieka i przeciętnego chrześcijanina. Dla tych, którzy mają tę większą miłość do Boga, prawda o prawdziwych rzeczach jest objawiona bardziej jasno i wyraźnie; nade wszystko nadprzyrodzona rzeczywistość Boga w Trójcy Jedynego jest dla nich bardziej poruszająca i przemożna.

Josef Pieper
Cztery cnoty kardynalne

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Post przez wind » 17 Lip 2017, 06:21

Wszyscy wierzący w Boga muszą być zawsze twórcami pokoju i o niego zabiegać.

Benedykt XVI

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Post przez Eli » 11 Lip 2017, 14:21

Pierwszym istotnym miejscem uczenia się nadziei jest modlitwa. Jeśli nikt mnie już więcej nie słucha, Bóg mnie jeszcze słucha. Jeśli już nie mogę z nikim rozmawiać, nikogo wzywać, zawsze mogę mówić do Boga. Jeśli nie ma już nikogo, kto mógłby mi pomóc - tam, gdzie chodzi o potrzebę albo oczekiwanie, które przerastają ludzkie możliwości trwania w nadziei - On może mi pomóc.

Benedykt XVI (Spe Salvi)

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Post przez Beda » 28 Maj 2017, 17:41

Poza Kościołem Katolickim możecie mieć wszystko, prócz zbawienia. Możecie mieć zaszczyty, możecie mieć Sakramenty, możecie też śpiewać "Alleluja", możecie odpowiadać "Amen", możecie trzymać Ewangelię, możecie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego mieć i głosić wiarę, lecz nigdzie nie możecie znaleźć zbawienia, tylko w Kościele Katolickim. Poza nim można mieć wszystko, tylko tej miłości, która sama daje zbawienie, poza Kościołem nie ma, bo ktokolwiek ma miłość, nie dzieli jedności.

Stanisław kard. Hozjusz

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Post przez lupin » 26 Maj 2017, 19:14

Jeśli głosisz Ewangelię i nikogo ona nie oburza, to znaczy że coś robisz nie tak.

Abp Fulton J.Sheen

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Post przez amarantus » 16 Maj 2017, 12:58

Różnica między Odrodzeniem a Średniowieczem nie polegała na dodawaniu, lecz na odejmowaniu. Odrodzenie to nie Średniowiecze plus człowiek, lecz Średniowiecze minus Bóg.

Etienne Gilson

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Post przez eastwind » 16 Maj 2017, 10:08

Pij tam, gdzie pije koń. Koń zepsutej wody nie będzie pił nigdy. Pościel zaścielaj tam, gdzie kładzie się kotka. Jedz owoc, który je robak. Spokojnie bierz grzyby, na które siada meszka. Sadź drzewo tam, gdzie ryje się kret. Dom stawiaj na tym miejscu, gdzie wygrzewa się żmija. Studnie kop tam, gdzie w upał gnieżdżą się ptaki. Kładź się i wstawaj z kurami, a złote "ziarno" dnia będzie Twoje. Jedz więcej zielonego, a będziesz miał mocne nogi i serce wytrwałe, jak u zwierza. Częściej pływaj, a będziesz czuł się na ziemi, jak ryba w wodzie. Częściej patrz w niebo, a nie pod nogi, i myśli Twoje będą jasne i lekkie. Więcej milcz niż gadaj, a w duszy Twojej zapanuje cisza, i duch będzie pokojowy i spokojny.

Św. Serafin Sarowski
(święty prawoslawia)

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Post przez Olaf » 15 Maj 2017, 12:56

Świat jest w stanie tolerować katolicyzm, a nawet papieża jako autorytet moralny, ale wybucha nienawiścią wobec katolików dumnych z bycia katolikami, katolików, którzy postępują zgodnie z tradycją.

don Luigi Giussani

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Post przez Krzysztof » 11 Maj 2017, 20:20

Bóg nie napisał, że jesteśmy miodem ziemi, lecz solą. Sól piecze na żywej skórze, lecz także ­zapobiega zepsuciu.

G. Bernanos, Pamiętnik wiejskiego proboszcza

Góra

cron