CIEKAWOSTKI koszalińskie - FOTO

Wyślij odpowiedź


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: CIEKAWOSTKI koszalińskie - FOTO

Re: CIEKAWOSTKI koszalińskie - FOTO

Post przez ZMarz » 27 Wrz 2015, 20:07

Noc z 27 na 28 września 2015. Superksiężyc nad Koszalinem. Księżyc ma krwistą lub rdzawoczerwoną barwę i znajduje się najbliżej Ziemi w całym 2015 roku. Zjawisko występuje wtedy, kiedy w jednej linii znajdzie się Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień naszej planety jest wtedy tak duży, że Księżyc "może się za nim ukryć". Perygeum (największe zbliżenie Księżyca do Ziemi wynosi 357 tys. km), co wywołuje wrażenie "powiększonego" Księżyca (o ponad 10%).

Zjawisko wystąpiło w ciągu ostatnich stu lat tylko pięć razy, ostatni raz 30 lat temu. Kolejna możliwość zobaczenia Superksiężyca podczas zaćmienia nastąpi dopiero w 2033 roku. Rzadko spotykane za życia jednego człowieka zjawisko było doskonale widoczne przez całą noc - między godz. 2.12 a 6.30 - dzięki bezchmurnemu niebu. Przebarwienie na czerwono wystąpiło między godz. 4.15 a 5.23, kiedy Księżyc całkowicie zanurzył się w cieniu Ziemi. Pięknie prezentowały się gwiazdy wokół Księżyca, świecąc z całą siłą, nie przyćmione przez występującą w normalnych warunkach jasną poświatę.</p>

Zdjęcia: Tadeusz Rogowski

Image
Image
Image

Re: CIEKAWOSTKI koszalińskie - FOTO

Post przez maryla » 31 Gru 2014, 12:37

Flavi napisał(a):Święta, święta... i po świętach. W tym roku na Pasterkę wierni szli pod parasolami chroniącymi przed... deszczem. W Boże Narodzenie przyszedł jednak upragniony przez dzieci śnieg. Jak na zamówienie. W mieście odbyło się kilka akcji charytatywnych - śniadanie dla bezdomnych tradycyjnie organizował Stefan Romecki i Komitet Obywatelski Miasta Koszalina. Na zdjęciach: Pasterka w kościele Ducha Świętego i Stefan Romecki w klubie Graal na śniadaniu świątecznym.


Super sprawa widzialam, to sniadanko w TV.MAX,tylko pogratulowac az tyle radochy bylo a dzieciaki zadowolone,tak trzymac Dosiego Roku 2015.Maryla

Re: CIEKAWOSTKI koszalińskie - FOTO

Post przez Flavi » 29 Gru 2014, 07:31

Święta, święta... i po świętach. W tym roku na Pasterkę wierni szli pod parasolami chroniącymi przed... deszczem. W Boże Narodzenie przyszedł jednak upragniony przez dzieci śnieg. Jak na zamówienie. W mieście odbyło się kilka akcji charytatywnych - śniadanie dla bezdomnych tradycyjnie organizował Stefan Romecki i Komitet Obywatelski Miasta Koszalina. Na zdjęciach: Pasterka w kościele Ducha Świętego i Stefan Romecki w klubie Graal na śniadaniu świątecznym.

Image
Image

Re: CIEKAWOSTKI koszalińskie - FOTO

Post przez Karol » 07 Wrz 2014, 07:30

Powoli zmienia się wygląd dzielnicy, nazywanej w Koszalinie "Trójkątem Bermudzkim". Cześć starych kamienic, głównie wzdłuż ulic Konstytucji 3 Maja i Barlickiego, zdążono już wyburzyć. Część nadal straszy sypiącymi się elewacjami (zdjęcie górne, Wróblewskiego). Są jednak takie kamienice, które wspólnoty mieszkaniowe bardzo ładnie odnowiły, przywracając im pierwotny blask (zdjęcie środkowe, Mariańska). Powstają również całkiem nowe, nowoczesne budynki mieszkalne i użytkowe o podwyższonym standardzie (zdjęcie dolne, Mariańska).

W sumie, dzisiejszy Trójkąt Bermudzki do najbardziej zróżnicowana pod względem zabudowy dzielnica - prawdziwa dzielnica kontrastów. Obok budynków przypominających slumsy, nowoczesność i luksus.

Image
Image
Image

Re: CIEKAWOSTKI koszalińskie - FOTO

Post przez Welt » 05 Wrz 2014, 23:51

W sierpniu minęła 150 rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych obok Józefa Piłsudskiego polskich mężów stanu - Romana Dmowskiego. Był jednym z założycieli Narodowej Demokracji (endecji), reprezentował Polskę na konferencji paryskiej w 1919 i to jego podpis widnieje pod traktatem wersalskim. Mimo silnego antagonizmu między nim a Piłsudskim, potrafili pięknie współpracować, a nawet podporządkować się sobie dla dobra Polski (Dmowski wykonywał na konferencji instrukcje Piłsudskiego, a listy do niego od Piłsudskiego rozpoczynały się od słów: "Drogi panie Romanie").

Koszalin uczcił rocznicę transparentami, które wisiały m.in. na ul. Stawisińskiego, na ekranach dźwiękochłonnych.

Image

Re: CIEKAWOSTKI koszalińskie - FOTO

Post przez ZMarz » 30 Sie 2014, 21:45

Sobota, 30 sierpnia. Tradycyjnie już, tak jak to robili w ciągu ostatnich kilkunastu lat, członkowie Komitetu Obywatelskiego Miasta Koszalina ze Stefanem Romeckim na czele, zorganizowali na rozpoczęcie roku szkolnego imprezę dla dzieci z ulic Wróblewskiego, Mariańskiej, Barlickiego i okolic. Ponad 150 dzieci otrzymało plecaki, piórniki, zeszyty, kredki i inne szkolne akcesoria. Jak zwykle nie zabrakło słodyczy, lodów, owoców, napojów, zabawek i gadżetów przekazanych przez darczyńców, głównie koszalińskie firmy i osoby indywidualne.

Image

Re: CIEKAWOSTKI koszalińskie - FOTO

Post przez Lobb33 » 12 Sie 2014, 16:58

Na piątek 15 sierpnia w Warszawie zapowiedziano wielką defiladę wojskową z okazji święta Wojska Polskiego, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Przez stolicę przemaszerują żołnierze, przetoczy się sprzęt kołowy i gąsienicowy, przeleci armada samolotów, a na zakończenie pojawią się również oddziały konne, sprzęt historyczny i rekonstruktorzy.

Uwaga! Pojawi się też akcent koszaliński! Jak podaje Newsweek w defiladzie wezmą udział wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych PRWB Osa z 8. Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina. W Warszawie pojawi się 6 takich pojazdów. O Koszalinie usłyszy więc cała Polska, a nawet Europa, o Moskwie nie wspominając ;) Wielka promocja miasta i jego potencjału wojskowego.

Przeciwlotniczy zestaw rakietowy Osa zainstalowany na potężnym sześciokołowym transporterze, wyposażony jest w kamerę termowizyjną oraz dwa radary - obracający się do obserwacji wokół i drugi do śledzenia celu i lotu pocisku. Wykrywa cel już z odległości 45 km. Wystrzelona z Osy rakieta leci z prędkością 0,5 kilometra na sekundę i w każdych warunkach atmosferycznych dosięga cele lecące na wysokości do 5 km i w odległości do 10,5 km.

Na zdjęciach: Osy podczas defilady w Koszalinie we wrześniu 2010 roku.

Image
Image

Re: CIEKAWOSTKI koszalińskie - FOTO

Post przez Zmarz » 01 Sie 2014, 21:14

Czwartek, 31 lipca. Uczniowie Zespołu Szkół im. Kardynała Ignacego Jeża w Tymieniu prezentują swój sztandar po zakończeniu Mszy świętej, odprawionej w koszalińskiej katedrze z okazji 100 rocznicy urodzin swojego patrona.

Image

Re: CIEKAWOSTKI koszalińskie - FOTO

Post przez Fredi » 21 Lip 2014, 21:30

Poniedziałek, 21 lipca. Aleksander i Mariusz Borkowscy z Jeleniej Góry, ojciec i syn, którzy przemierzają Polskę na rowerach, odpoczywają przed katedrą. Koszalin im się podoba, mówią, że to ładne, czyste i gościnne miasto. "Jesteśmy grupą ludzi, których połączyła wspólna jazda na rowerach. W 2012 roku odwiedziliśmy polskie wybrzeże, a w roku 2013 Chorwację" - piszą o sobie na Facebooku (https://www.facebook.com/rowerymdam?fref=ts).

Image

Re: CIEKAWOSTKI koszalińskie - FOTO

Post przez Lobb33 » 19 Lip 2014, 12:52

Popularny koszaliński społecznik Stefan Romecki z wnuczką Aurelią na rynku w Chesterfield w Anglii (na zdjęciu). Niedaleko tego miasta mieszkają jego dwie córki, więc pan Stefan, kiedy tylko nadchodzi krótka chwila wytchnienia od obowiązków społecznych, pakuje plecak i jedzie do swoich "kochanych dziewczyn" .

Chesterfield, miasto wielkości Koszalina, ma nieco dłuższą historię. Prawa miejskie otrzymało w 1204 roku od króla Jana bez Ziemi, tego samego, który podpisał Wielką Kartą Swobód. Miasto symbolizuje "kręcony" dach hełmowy zbudowanego w XIV wieku kościoła Najświętszej Marii Panny i Wszystkich Świętych (St Mary and All Saints). Górna końcówka iglicy przesunięta jest o 2,9 m od środka podstawy stożka i skręcona o 45 stopni wokół własnej osi. Przyczyną mogło być użycie źle wysuszonego drewna dębowego do konstrukcji iglicy i brak fachowców po wielkiej epidemii dżumy w XIV wieku. Możliwe też, że była to dokonana 300 lat po zbudowaniu świątyni wymiana przykrycia dachu, z drewnianego na łupki ołowiowe. Skręcenie jest zgodne z ruchem słońca, co świadczy o oddziaływaniu ciepła na konstrukcję, która nie jest przymocowana do wieży.

CZYTAJ więcej ---> Romecki, JOW i krzywa iglica w Chesterfield

Image

Góra

cron