Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Wyślij odpowiedź


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Post przez kaktus_kolczasty » 14 Lut 2014, 19:50

Str. 5-6

SAM KOSZALIN...

Nad lasami Góry Chełmskiej góruje wieża widokowa, charakterystyczny i zewsząd widoczny punkt orientacyjny miasta! Jako siedziba rejencji i wielu innych instytucji oraz jeden z największych garnizonów, Koszalin stanowi centrum Pomorza Wschodniego. Wśród różnych szkół średnich wyróżnia się Narodowo-Polityczny Zakład Wychowawczy (dawniej Szkoła kadetów) położony w przepięknej okolicy na Górze Chełmskiej.

Bogate życie handlowe oraz cotygodniowy targ miejski pobudzają gospodarkę. Przemysł cieszy się międzynarodową renomą ("Koszaliński łosoś szlachetny”, wędliny, ser „Käschen”). Oświetlone ulice, zielone place, zadbane tereny, piękne dzielnice mieszkaniowe, nadają miastu szczególny i charakterystyczny wygląd.

Tygodnie sztuki, regularnie odbywające się wieczory teatralne. Istniejące od 45 lat stowarzyszenie koncertowe organizuje szereg koncertów abonamentowych z udziałem światowej sławy artystów. Wieczory literackie i muzyczne. Wystawy, wieczorne programy rozrywkowe itd. uzupełniają bogaty program kulturalny.

Koszalin, łącząc dynamizm i żywotność rozwijającego się miasta, z komfortem życia miasta średniej wielkości, w połączeniu z pięknym i korzystnym dla zdrowia położeniem, zawdzięcza to, że coraz częściej jest odwiedzany i wybierany na miejsce zamieszkania.

-------------------------------------------------------
Uwagi.
- Narodowo-Polityczne Zakłady Wychowawcze (Nationalpolitische Erziehungsanstalten , NPEA, popularnie Napola) - niemieckie szkoły średnie z internatem istniejące w III Rzeszy, podlegały SS i przygotowywały kadry m.in. dla Wehrmachtu i Waffen-SS.
- Käschen, ser twardy żółty, specjalność Koszalina.
- "Koszaliński łosoś szlachetny" - TUTAJ

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Post przez kaktusiak » 05 Lut 2014, 13:44

Wikt. napisał(a):Bardzo ciekawy temat, przydałoby się po zakończeniu prezentacji zebrać całość w jeden artykuł z tekstami i miniaturkami klikalnymi do dużych zdjęć. Tutaj teksty trochę giną wśród zdjęć.


Da się zrobić.

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Post przez Wikt. » 05 Lut 2014, 10:43

Bardzo ciekawy temat, przydałoby się po zakończeniu prezentacji zebrać całość w jeden artykuł z tekstami i miniaturkami klikalnymi do dużych zdjęć. Tutaj teksty trochę giną wśród zdjęć.

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Post przez kaktus_kolczasty » 05 Lut 2014, 03:58

Str. 5

Image
Image

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Post przez kaktus_kolczasty » 05 Lut 2014, 02:59

Str. 4

Image
W Lesie Bukowym

Image
Gmach Rejencji

Image
Nad stawem Zamkowym

---------------------------------------------
Uwaga.
*Stawek w parku przy ul. Piastowskiej, nosił nazwę Stawu Zamkowego (Schlossteich).
*Rejencja czyli były Urząd Wojewódzki przy ul. Andersa (dawniej Lampego) oddana została do użytku tuż przed wojną (więcej o gmachu). Wcześniej mieściła się przy obecnej ul. Andersa (więcej).

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Post przez kaktus_kolczasty » 05 Lut 2014, 00:14

Str. 3

LASY to szczególne bogactwo Koszalina. Cudownie jest wędrować po lasach, ponieważ ich zróżnicowane górzyste krajobrazy nigdy nie są monotonne. Zawsze otwierają się przed nami nowe ekscytujące widoki. Dostępnych jest ponad 50 km tras turystycznych, wśród nich ścieżki przyrodnicze i krajobrazowe w Lesie Bukowym, jedyne tego rodzaju ścieżki pomorskie.

Największy urok Koszalina to jednak jego położenie w pobliżu Bałtyku. Jest on bramą do szeregu urokliwych kurortów nadmorskich: Mielno, Unieście, Czajcze, Łazy, a także Mielenko, Chłopy, Sarbinowo i Gąski. Wszędzie mocne i ożywcze uderzenia fal Bałtyku, bliskość lasów nadbrzeżnych i piękne wolne od kamieni PLAŻE.
--------------
Uwagi
Odpowiedniki niemieckie nazw polskich: Mielno (Grössmllen), Unieście (Nest), Czajcze (Deep), Łazy (Laase), Mielenko (Kleinmöllen), Chłopy (Bauerhufen), Sarbinowo (Sorenbohm) i Gąski (Funkenhagen).

Image
Image

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Post przez kaktusiak » 01 Lut 2014, 00:21

Image
Dom, w którym mieszkała Henrietta Hendel-Schütz (1772-1849)

Str. 2

Prawie 700-letnie miasto na wschodniopomorskim wybrzeżu, wypełnione świeżym oddechem lasu i morza! To Koszalin! W odległej przestrzeni rozciągają się piękne nowoczesne wille i osiedla mieszkalne, wyrastając ze wszystkich stron, wyłaniając się jednocześnie z lasu i morza, jakby wychodziły sobie naprzeciw.

Koszalin jest hojnie obdarowany przez naturę. Tuż za bramami miasta rozpoczynają się wspaniałe lasy liściaste i iglaste: Las Chełmskogórski (z Krzyżem Chełmskim i rozległą panoramą rozciągającą się z wieży widokowej), Las Hammerwald i Las Bukowy, a wszystko dobrze ze sobą skomunikowane liniami tramwajowymi. W taki sam sposób można łatwo dotrzeć do plaż nadbałtyckich z ośmioma idyllicznymi koszalińskimi kurortami, docierając tam tramwajem plażowym.

-------------------------------
Uwagi:
*wschodniopomorskie wybrzeże - dla Niemców Pomorze Wschodnie (Ostpommern) lub Pomorze Tylne (Hinterpommern), dla nas Pomorze Zachodnie, zależy, z której strony kto patrzy;
"lasy: Gollenwald (Góra Chełmska), Buchwald (między Koszalinem a Mścicami), Hammerwald (las wokół Maszkowa) - należały do miasta Koszalina;
*tramwaj plażowy - niemieckie Strandbahn, dosłownie kolej, kolejka plażowa.

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Post przez kaktus_kolczasty » 29 Sty 2014, 19:01

Na ostatnie stronie drobnym drukiem walory Koszalina w skrócie.

Schnellzugstation Berlin-Stettin-Danzig-Königsberg; 33 000 Einwohn., Regierung, Landratsamt, Amts- und Landgericht, Nat.-Polit. Erziehungsanstalt. Von Berlin 4 Stunden, von Stettin 2 /4 Stunden. Regelmäẞige und schnelle Verbindung an die Ostsee (10 km).

Ekspresowa stacja kolejowa Berlin-Szczecin-Gdańsk-Królewiec; 33 000 mieszkańców, rejencja, starostwo, sąd okręgowy i powiatowy, Narodowo-Polityczne Zakłady Wychowawcze. Z Berlina 4 godziny, ze Szczecina 2 godziny i kwadrans. Regularne i szybkie połączenia z Morzem Bałtyckim (10 km).

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Post przez kaktusiak » 29 Sty 2014, 18:42

Tak wygląda folder po "rozciągnięciu".

Image
Image

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Post przez kaktus_kolczasty » 26 Sty 2014, 15:48

"Okładki" folderu czyli strona pierwsza i ostatnia.

Image ... Image

Góra

cron