Zabiorą nam działki?

Wyślij odpowiedź


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: Zabiorą nam działki?

Re: Zabiorą nam działki?

Post przez Flavi » 23 Lis 2013, 22:45

Wypowiedzi podczas debaty w Sejmie:

"Dziękuję wszystkim tym, którzy w pracach legislacyjnych zrozumieli jak ważna jest ta przestrzeń obywatelskiej aktywności" (wicepremier Janusz Piechociński - PSL).

"Ogrody działkowe były do dziś reliktem, a teraz są przyszłością miliona rodzin" (poseł Tomasz Makowski - RP).

"Przeszliśmy długą drogę od wyroku TK i przedstawienia przez Platformę Obywatelską likwidatorskiego projektu o ogrodach działkowych, w którym chciano obciążyć działkowców pięciokrotnością podatku rolnego, dokonać nacjonalizacji i komunalizacji majątku PZD i zlikwidować Związek" (poseł Zbyszek Zaborowski - SLD).

Żródło: Polski Związek Działkowców

Re: Zabiorą nam działki?

Post przez Flavi » 23 Lis 2013, 22:45

Sejm uchwalił w piątek (22 listopada 2013) nową ustawę o rodzinnych ogródkach działkowych. Niemal jednogłośnie (za - 441, przeciw - 2, wstrzymujących - 0) przeszedł projekt obywatelski, który poparło blisko milion obywateli. Po raz pierwszy w historii Sejmu projekt społeczny poparły wszystkie klubu parlamentarne. Dla ważności ustawa musi jeszcze znaleźć poparcie w Senacie, a także uzyskać podpis Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy zarządy ogrodów działkowych będą musiały obowiązkowo zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w ogólnopolskim stowarzyszeniu, w jakie przekształci się PZD, czy też będą chcieli się od niego odłączyć i założyć nowe stowarzyszenie. Jednak, żeby decyzja była ważna, na zebranie musi przyjść co najmniej połowa działkowców z danego ogrodu. Sprawa uwłaszczenia działkowców zostanie uregulowana w odrębnej ustawie.

"Jest to ogromny sukces" - mówi po uchwaleniu przez Sejm nowej ustawy działkowej prezes PZD Eugeniusz Kondracki, dodając, że coraz bardziej realna staje się szansa, że do 21 stycznia 2014r. działkowcy będą mieli dobrą ustawę, popartą poprzez wszystkie kluby parlamentarne.

W projekcie nowej ustawy PO proponowała początkowo likwidację związku, by tysiące hektarów gruntów, których jest on użytkownikiem wieczystym, wróciły w ręce gmin i państwa (PZD uwłaszczył się na tych gruntach pod rządami SLD). Później, PO wycofała się jednak z tych pomysłów i zgodziła na procedowanie projektu obywatelskiego, a premier Tusk spotkał się z prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim.

W Polskim Związku Działkowców znajduje się ponad 4,9 tys. ogrodów, w których działki ma ponad 966 tys. rodzin. Są to najczęściej osoby starsze, emeryci i renciści.

Źródło: Polski Związek Działkowców

Re: Zabiorą nam działki?

Post przez Westi » 19 Lis 2013, 10:46

Jest szansa, że projekt ustawy ratujący ogrody działkowe będzie kompromisowy i satysfakcjonujący wszystkie strony - powiedział w poniedziałek (18 listopada) premier Donald Tusk.

"Ze względu na wątpliwości konstytucyjne i ustrojowe uzgodniliśmy z liderami ogródków działkowych, że (...) w ustawie będzie zapis, że kwestie uwłaszczenia będziemy rozstrzygali w odrębnych przepisach" - podkreślił w poniedziałek szef rządu na konferencji prasowej w Pułtusku. Premier poinformował, że szefowie Polskiego Związku Działkowców zgodzili się, by zebrania, na których działkowcy będą decydowali, czy należą do PZD, czy nie, były obowiązkowe. Premier: "Ustawa będzie o tym rozstrzygała i taką zgodę też uzyskałem". Działkowcy przyjęli propozycję premiera o dodatkowych gwarancjach dotyczących swobody zrzeszania się działkowców, poprzez ustawowe zobowiązanie do odbycia w każdym ogrodzie zebrań rozstrzygających o przynależności organizacyjnej ROD.

Termin wyznaczony przez Trybunał Konstytucyjny do zmiany ustawy mija 21 stycznia 2014 r. Trybunał ocknął się z głębokiego snu po 7 latach obowiązywania ustawy i stwierdził, że ustawa o ogrodach działkowych jest niekonstytucyjna. Sędziowie nie zamierzają jednak zwracać pieniędzy pobieranych przez te 7 lat w formie wielkich pensji. Wiele innych ustaw, jak choćby Kodeks wyborczy, który w praktyce pozbawia obywateli zagwarantowanego w Konstytucji biernego prawa wyborczego (jedno z podstawowych praw obywatelskich), ale Trybunału to nie obchodzi, uznał bowiem, że nie ma nic ważniejszego w Polsce jak ogródki działkowe.

Re: Zabiorą nam działki?

Post przez Ciecinior » 21 Wrz 2013, 10:53

Koszaliniaki obudźta się!!! Wczoraj w Szczecinie tak jak w całej Polsce manifestowali działkowcy, którzy słusznie uważają, że Sejm chce ich orżnąć i dlatego wydłuża prace nad obywatelskim projektem o ogródkach działkowych. Trasa manifestacji od placu Lotników do Urzędu Wojewódzkiego.

Re: Zabiorą nam działki?

Post przez Flavi » 16 Maj 2013, 08:27

Cztery projekty ustaw o ogródkach działkowych trafiły w kwietniu do komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Autorami projektów są: PO, SP, SLD i działkowcy.

Artykuł w Rzeczpospolitej: http://prawo.rp.pl/artykul/1001906.html?p=1

Re: Zabiorą nam działki?

Post przez lobo3 » 04 Lut 2013, 15:03

Projekt przygotowywanej ustawy o ogrodach działkowych zakłada likwidację Polskiego Związku Dzialkowców. Działkowcy mają sami zakładać stowarzyszenia ogrodowe. Te będą podpisywać umowy dzierżawy ogródków z gminami. Inaczej niż dotychczas, będzie trzeba za to zapłacić. Roczna stawka wynosiła maksymalnie 0,2 proc. wartości nieruchomości. - Chcemy też przywrócić miastom możliwość dysponowania terenami ogrodów - tłumaczy Stanisław Huskowski z Platformy Obywatelskiej.

PZD twierdzi, ze będzie to koniec ogródków działkowych, które miasta szybko będą likwidować, a ziemię sprzedawać deweloperom. Autorzy projektu PO przekonują, że ich zamieram nie jest, aby ustawa z automatu dawała gminom możliwość rugowania działek. Na terenach, gdzie dziś są ogrody, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje ich istnienie, gmina będzie miała obowiązek podpisać ze stowarzyszeniem ogrodowym umowę na przynajmniej 25 lat. W miejscu, gdzie planu nie ma lub jest, ale przewiduje przeznaczenie na cel inny niż ogródki, umowa będzie obowiązywać przez lat 15. W obu przypadkach samorząd będzie mógł taką umowę wypowiedzieć, jeśli zdecyduje się na realizację inwestycji celu publicznego, np. drogi czy szpitala, albo innego zadania przewidzianego w planie zagospodarowania. Ale wtedy musi odtworzyć ogródki w innej części miasta.

Zarząd Polskiego Związku Działkowców: Czytając propozycje posła Huskowskiego, nie sposób nie uniknąć refleksji, że niektórzy politycy PO przeszli z pozycji "obywatelskiej" na "państwową", chociaż odpowiedniejszym byłoby chyba określenie "bolszewicka". PZD przedłoży wlasny projekt ustawy i ogrodach dzialkowych, pod którym będzie 1 mln podpisów.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Wojciech Szymański, Wrocław, 04.02.2013

Re: Zabiorą nam działki?

Post przez lobo3 » 18 Sie 2012, 14:37

SLD, przy współpracy z Polskim Związkiem Działkowców, będzie pracować nad obywatelskim projektem ustawy o ogrodach - zapowiedział Dawid Krystek, radny SLD ze Szczecina.

Cel główny: zabezpieczyć interesy działkowców. W zamyśle lewicy, jeśli jakiś ogród miałby zostać zlikwidowany, to dotychczasowym użytkownikom przysługiwałoby odszkodowanie i działka w innym miejscu. Poza tym Sojusz chce, by działkowcy nadal płacili jedynie składki i byli zwolnieni z podatków.

- Ludzie korzystający z działek to osoby o najniższych dochodach. Działki umożliwiają im załatanie domowych budżetów poprzez uprawę pietruszki czy marchewki - dodała Julia Holak z SLD.

Źródło: Kurier Szczeciński, 18 sierpnia 2012

Re: Zabiorą nam działki?

Post przez Flavi » 22 Lip 2012, 12:59

Nowy Obywatel pisze o tym jak doszło do przejęcia działek w Słowacji.

Na Słowacji nowelizacja prawa w 2011 r. doprowadziła do przejęcia wielu tysięcy działek przez deweloperów, bo użytkowników nie było stać na ich dzierżawienie ani wykupienie. Powodem nowelizacji było orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (na Słowacji działki zakładano na terenach objętych kolektywizacją i zabranych właścicielom) ... Obecnie działki przejmują developerzy, bo ludzi nie stać na opłaty ... Po nowelizacji prawa działkowego muszą bowiem ponosić rynkowe koszty dzierżawy – zbyt wysokie dla emerytów, którzy stanowią aż 90% z 30 tysięcy słowackich działkowiczów.

Do 1 kwietnia 2011 r. użytkownicy działek pod Bratysławą we wsi Devinska Nova Ves płacili symboliczną kwotę około 4 euro rocznie za 700 metrów kwadratowych. Od 1 kwietnia cena wzrosła do 1500 euro. Rynkową cenę musi też zapłacić działkowicz, który chce swój ogródek wykupić. Zanim nowelizacja ustawy weszła w życie, obowiązywał okres przejściowy, w którym można było wykupić swoje działki po cenie regulowanej przez państwo. Teraz grunty przeznaczone pod działki ogrodnicze sprzedają się co najmniej po 45 euro za metr kwadratowy. Większości działkowiczów nie stać na zapłacenie takiej ceny.

Źródło: Nowy Obywatel (http://nowyobywatel.pl)

Re: Zabiorą nam działki?

Post przez Andrzej » 21 Lip 2012, 15:27

Bitt napisał(a):Ujmując najkrócej jak się da - orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego oddało działki rodzinne samorządom. I samorządy zrobią z nimi co będą chciały.Ujmując rzecz jeszcze krócej - przez "samorządy" należy rozumieć lokalna oligarchię polityczno-biznesowo-wyznaniową.

Re: Zabiorą nam działki?

Post przez Bitt » 21 Lip 2012, 13:39

Ujmując najkrócej jak się da - orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego oddało działki rodzinne samorządom. I samorządy zrobią z nimi co będą chciały.

Góra

cron