Wybory świat

Niemieccy demokraci przeciwko partyjnemu kartelowi

DDPSpośród ugrupowań niemieckiej opozycji pozaparlamentarnej ideową pryncypialnością i niezłomną wiarą w demokratyczne ideały wyróżnia się założona w 2004 roku Niemiecka Partia Demokratyczna (Deutsche Demokratische Partei – DDP), która czuje się – jeśli chodzi o ogólne zasady ideowe – spadkobierczynią lewicowo-liberalnej partii o tej samej nazwie działającej w latach 1918-1930. Warto zapoznać się z diagnozą DDP odnoszącą się do funkcjonowania systemu politycznego w Niemieckiej Republice Federalnej, a także z jej pomysłami na jego zreformowanie. Naczelny postulat polityczny DDP brzmi: „wyzwolić państwo z macek partii!”

NIEMIECCY DEMOKRACI PRZECIWKO PARTYJNEMU KARTELOWI – cały artykuł

Pierwodruk: „Opcja na prawo”, 2011, nr 5. Więcej ciekawych tekstów Tomasza Gabisia na stronie prywatnej www.tomaszgabis.pl

Tomasz GABIŚ (ur. 1955) – publicysta i myśliciel konserwatywny, wybitny znawca problematyki niemieckiej. Od kilku lat identyfikuje siebie jako postkonserwatysta. Ukończył germanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 80. XX wieku działał w opozycji. W 1987 roku był jednym z sygnatariuszy aktu założycielskiego Unii Polityki Realnej. Działał w niej do połowy lat 90. W tym okresie publikował również artykuły w tygodniku Najwyższy CZAS!. W latach 1991-2003 był redaktorem naczelnym pisma Stańczyk. Członek honorowy Organizacji Monarchistów Polskich i Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego. Publikuje w Nowym Państwie, Arcanach, Obywatelu i Opcji na Prawo.

Dziękujemy panu Tomaszowi Gabisiowi za zgodę na przedruk tekstów na naszym portalu.

Jeden komentarz do “Niemieccy demokraci przeciwko partyjnemu kartelowi

  • Wypisz, wymaluj – Polska. Tylko, że Niemcy połowę deputowanych do Bundestagu wybierają w jednomandatowych okręgach wyborczych. Ponadto Niemcy obrosły w instytucje demokratyczne, samorządowe, stowarzyszenia, związki, które tworzą gęstą tkankę społeczną i buforują skutki ordynacji partyjniackiej (mieli czas, demokrację mają u siebie długo). Niemcy są bez porównania znacznie bardziej zaawansowaną demokracją niż Polska. A mimo tego krytyka ich systemu wyborczego jest miażdżąca. Więc jak niemieccy demokraci oceniliby „demokrację” w Polsce? Jako pośrednią między białoruską a rosyjską?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.