Tuesday, Jun 25th

Last update04:33:09 AM GMT

You are here Blogi Nasz Koszalin Cmentarz Koszaliński. Pomnik Dzieci Utraconych (zdjęcia)

Cmentarz Koszaliński. Pomnik Dzieci Utraconych (zdjęcia)

Email Drukuj PDF
Cmentarz

Dziś do tego symbolicznego grobowca przychodzą tłumy. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na koszalińskim cmentarzu. Koszalin był jednym z pierwszych miast w Polsce, które zdecydowały się na pochówki dzieci nienarodzonych .

Pomnik jest zmniejszoną kopią istniejącej rzeźby Maryi Matki Życia, znajdującej się przed radomską kurią biskupią. Autorką projektu jest łódzka artystka Krystyna Fałdyga-Solska. Na cokole z czerwonego marmuru rzeźba Maryi, obejmującej lewym ramieniem małego Jezusa. Prawą ręką Matka Boża rozpościera płaszcz matczynej opieki, na którym leży niemowlę. Matka i Syn wpatrują się w maleństwo. Na cokole tablica z białego marmuru z napisem "Miejsce pochówku dzieci utraconych. Niech śpią w pokoju".

Komitet Budowy Pomnika Dzieci Martwo Urodzonych powołano w Koszalinie 19 stycznia 2011. Honorowymi członkami zostali: biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, prezydent Koszalina Piotr Jedliński, przewodniczący Rady Miasta Koszalin Władysław Husejko oraz lekarz pediatra i radna miejska Urszula Mikietyńska. Pomysłodawcą budowy pomnika jest ks. Henryk Romanik. To inicjatywa społeczna, w którą zaangażowały się m.in. władze miejskie, przedstawiciele lokalnego Kościoła, szpitala, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz lokalnych mediów.

22 września 2011 koszalińscy radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie procedur pochówku dzieci utraconych, pozostawionych w szpitalu. Ustalono, że pogrzeby sprawowane będą nie częściej niż dwa razy do roku, a koszty pochówku pokrywać będzie koszaliński samorząd. Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 stycznia 2007, rodzice dzieci martwo urodzonych i tych, które zmarły w łonach matek, bez względu na to jak długo trwała ciąża, mają prawo, by je pochować. Mogą w ciągu 48 godzin wystąpić o wydanie zwłok swojego zmarłego przed narodzeniem dziecka i mają prawo otrzymać jego kartę zgonu.

W 2011 roku, jeszcze pod nieobecność pomnika, odbyły się dwa pochówki dzieci utraconych - w kwietniu (w Wielki Tydzień) oraz 15 października (w Dzień Dziecka Utraconego). Uroczyste odsłonięcie Pomnika Dzieci Utraconych nastąpiło 24 marca 2012 roku (w Narodowy Dzień Życia przypadający w przeddzień obchodzonego w Kościele Dnia Świętości Życia). Tego dnia odbył się również trzeci pochówek dzieci utraconych. Tak jak przy dwóch poprzednich, miał charakter ekumeniczny. (zm)

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież